Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 23-10-08, 12:24
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή να το ξεκινήσω???

Καλημέρα,
Αφού τελικά αποφασίστηκε να κρατήσω το ενυδρείο μου είμαι σε σκέψεις να το κάνω θαλασσινό fish only (αυστηρά και αν χρειαστεί να γίνει reef θα στηθεί από την αρχή. Ίσως μερικά soft corals ...
Έχω διαβάσει διάφορα πραγματάκια αλλά θα ήθελα και την γνώμη σας για κάποιες σκέψεις μου...
Δεν θέλω να το ξεκινήσω και στην πορεία είτε λόγο χρόνου ή χρημάτων και το σταματήσω ούτε θέλω να κάνω κάτι που να μην είναι σωστό...

Το ενυδρείο είναι 400λιτρα 1.20x60x60 και θα μπει κάθετα στον τοίχο καθώς θα χρησιμοποιηθεί σαν πάσο στο σαλόνι.
Το καπάκι θα σχεδιαστεί απο την αρχή
Για φιλτράρισμα υπάρχουν 2x2217 και 1x2215 άφθονο siporax και αστεράκια. Τα φίλτρα θα χρησιμοποιηθούν ακόμη και χωρίς υλικά καθώς οι είσοδοι / έξοδοι βρίσκονται στον πάτο του ενυδρείου.
Φωτισμός (αν και στο FO δεν νομίζω πως παίζει μεγάλο ρόλο) μπορεί να γίνει με max είτε με 4xT5 είτε 4xT.

Για υπόστρωμα και βράχο δεν ρωτάω καθώς είναι νωρίς ακόμη.
Εκείνο που θέλω να ρωτήσω είναι αν αυτό μπορεί να παίξει

ΧΩΡΙΣ RO??? λόγο έλλειψης μπαλκονιού και 2ου μπάνιου είναι πρακτικά αδύνατον να χρησιμοποιώ RO σε κάθε αλλαγή.

ΧΩΡΙΣ skimmer??? αυτό επειδή βλέπω πως οι περισσότεροι το προτείνουν ίσως μπορέσει να ξεπεραστεί αλλά σίγουρα θα ήταν ποιο εύκολο να προχωρήσω χωρίς. Έχω ένα μικρό (για μέχρι 200λιτ οπότε αν χρειάζεται μάλλον θα πρέπει να πάω και σε ποιο μεγάλο, οριακά ίσως για τα λίτρα σε DELTEC MCE 600)

Θεωρώ δεδομένο πως θα χρειαστεί refractometer και επιπλέον κυκλοφορητές.

Σκοπός μου (αν αυτό είναι εφικτό) είναι μετά το στήσιμο του να μην χρειάζεται να ασχολούμαι με το ενυδρείο κάθε 2-3 μέρες αλλά να μπορώ να απουσιάζω και για 10 μέρες. Βέβαια σε νορμάλ συνθήκες το πρωί της Κυριακής είναι αφιερωμένο στο ενυδρείο αλλά δύσκολα κάτι παραπάνω από αυτό. Να φέρω σαν παράδειγμα τους δίσκους που είχα καθώς ήμουν σχολαστικός στις αλλαγές νερού κτλ. αλλά βάζοντας την ταΐστρα γνώριζα πως μπορώ να λείψω 10 μέρες χωρίς να φοβάμαι ότι θα έχουν κάποιο πρόβλημα...

Ευχαριστώ,
Δημήτρης.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01786 seconds with 11 queries