Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #27  
Παλιά 11-04-18, 18:57
Το avatar του χρήστη WiSe
WiSe Ο χρήστης WiSe δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2017
Περιοχή: Καλύβια Αττικής
Μηνύματα: 528
Προεπιλογή

Ναι τη βαση... ετσι δεν θα εχεις ενα υψηλο κεντρο βαρους ενος αντικειμενου αλλα ενα "χαμηλο" κεντρο βαρους γιατι η βαση θα ειναι "ακινητη".

Δε ξερω πως να στο εξηγησω πιο σωστα γιατι δεν ειναι ο τομεας μου απλα παω βαση του δικου μου σκεπτικου. Πιστευω ομως οτι καταλαβαινεις.

Ετσι λοιπον οπως σωστα ειπαν εφοσον υπαρχει αυτη η προσδεση της βασης για να πεσει το ενυδρειο θα πρεπει να πεσει το σπιτι (σχεδον) ....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Κινδυνολογούμε! Για την Ελλάδα μιλάμε. Όχι για σεισμούς 7,5 ρίχτερ...

Αν λοιπόν βάση είναι γερή και στέρεη δεν μπορεί να γλιστρήσει και να πέσει ενυδρείο. Πολύ δε περισσότερο αν μιλάμε για ενυδρείο 1.000 κιλά, με τυπικές διαστάσεις. Να γλιστρήσει αντικείμενο τέτοιου βάρους σε σεισμό "Ελληνικό" δεν γίνεται.

Οι βιβλιοθήκες, οι βιτρίνες κλπ είναι άλλο πράγμα. Έχουν μεγάλο ύψος, μικρό πλάτος. Αυτό πολλαπλασιάζει την ταλάντωση, γίνονται εύκολα ασταθείς. Γι' αυτό και είναι τα πρώτα έπιπλα που πέφτουν στους σεισμούς. Δεν πέφτουν οι καναπέδες
Το ίδιο και τα βιβλία, τα μπουκάλια, οι κορνίζες. Αυτά έχουν και μικρό βάρος σε σχέση με το φορτίο που δέχονται.
Και στους δυο σεισμούς του 80 και του 90 είχα ενυδρεία. Το 80 ένα 90λιτρο, το 90 ένα 180 λιτρο. Το πρώτο μάλιστα δεν ήταν καν σε βάση. Ήταν σε ανεξάρτητο ράφι στον τοίχο το οποίο ράφι εκτός από τις βίδες στηριζόταν από κάτω με τρία χοντρά "Γ"! Νερό χύθηκε μόνο...

Κουβέντα βέβαια κάνουμε και πάμε με βάση τις...πιθανές πιθανότητες...
θυμασαι ποσα ριχτερ ηταν πραγματικα ο σεισμος του 1999? ή εμεινες και εσυ οπως και εγω στο 5,9?

....τελοσπαντων αλλο θεμα αυτο!

Οπως ειπα και πιο πανω ειναι θεμα ταλαντωσης και κεντρου βαρους στο οποιο βασικα συμφωνουμε απο οσο βλεπω...
__________________
The aim of the wise is not to secure pleasure, but to avoid pain.

Aristotle

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WiSe : 11-04-18 στις 18:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01561 seconds with 11 queries