Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #48  
Παλιά 15-05-13, 16:42
sof_v Ο χρήστης sof_v δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Αγ. Παρασκευή - Ελληνικό
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Update επί των "προβλημάτων" που έχουν εμφανιστεί στην πορεία.

Τελικά μάλλον τα μάτια μου δεν είναι φτιαγμένα για υγρά τεστ, ή τα τεστ που έχω δεν είναι σωστά "καλιμπραρισμένα" σε σχέση με τα χρώματα των τιμών.
Τα στικ δείχνουν ότι όλα είναι εντάξει, αμμωνία το ενυδρείο δεν μυρίζει, η αποικία των βακτηριδίων εξαπλώνεται κανονικά.
Αλλαγές νερού περίπου 20-30% 2 φορές την εβδομάδα, μολις σιγουρευτώ ότι όλα είναι ρολόι θα γίνουν 1 φορά την εβδομάδα.

Τα σαλιγκάρια μεγαλώνουν, αλλα αργά με αποτέλεσμα να μην ξέρω ακόμη τι είδος είναι.
Τα σκουλικάκια που έχουν εμφανιστεί - και παίρνουν φόρα συνήθως μετά την αλλαγή του νερού, που αναταράσσεται λίγο ο βυθός, δεν με ανησυχούν, μιας και ο Αρθούρος όπου τα πετυχαίνει τα κάνει μπάρμπεκιου.

Τόσες μέρες ανησυχούσα γιατί δεν είχα δει ποτέ να κάνει flaring με αποτελεσμα να μην ξέρω αν κάτι δεν πάει καλά καθώς και σε τι κατάσταση είναι τα πτερύγια και η ουρά του - τρύπες που δεν φαίνονται και λοιπά.

Έκλεισα εχθές όλα τα φώτα μέσα στο σπίτι και άφησα μόνο το φως του ενυδρείου ανοιχτό. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να καθρεφτίζεται ο ίδιος επάνω στα τζάμια του, και να ξεκινήσει έναν πανέμορφο χορό δίπλα στο τζάμι με πτερύγια και βράγχια ανοιχτά!
Δεν τον είχα ξαναδεί, και έπαθα σοκ! Ήταν πραγματικά υπέροχος ο τρόπος που "υπερασπιζόταν" τον χώρο του και ταυτόχρονα πολύ ντελικάτος!

Δεν τον άφησα πολύ ώρα έτσι, ξέρω ότι θα αγχωνόταν χωρίς λόγο.
Του έδωσα και τον αρακά του, τον οποίο εξαφάνιζε πριν προλάβει να φτάσει στον πάτο. Σήμερα νηστεύουμε

Δεν περίμενα ποτέ το συγκεκριμένο είδος να μου προσφέρει τόση χαρά, μιας και πάντα έβλεπα τους μονομάχους ως νωχελικά ψάρια.

Για όσους σκέφτονται ότι σε μικρό χώρο είναι μια χαρά και δεν παθαίνει τίποτα στη γυάλα, έχω να πω ότι πραγματικά αν το τολμήσετε και του δώσετε αυτό που εσείς θεωρείτε υπερβολή για το είδος, θα ανταμοιφθείτε και με το παραπάνω!

Από την μία μέρα στην άλλη τον είδα να αλλάζει χαρακτήρα, χρώμα, συμπεριφορά, τα πάντα! Τώρα πια άμα τολμήσω να βάλω μέσα στο νερό σκούπες, λάστιχα, χέρια, απόχη, οτιδήποτε, ακολουθεί το χέρι και έρχεται να τσεκάρει τι κάνω. Μέχρι που μπαίνει μόνος του στην απόχη γιατί ξέρει ότι δεν φεύγει πια από το σπίτι του. Είναι εκπληκτικά ζωντανά!

Επίσης δεν ξέρω αν είναι κοινό στοιχείο, αλλά μέχρι τώρα κάνει τον φροντιστή της java moss που ακόμα δεν έχει πάρει τα πάνω της. Πάει ο κύριος και τσιμπολογάει. Τι δεν ξέρω, υποθέτω μικρούς κατοίκους αλλά δεν ανησυχώ!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01664 seconds with 11 queries