Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 05-03-04, 17:07
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

tm σε ευχαριστω για οσα μοιραστηκες μαζι μας. Βοηθησες παρα πολυ και το τελευταιο που με νοιαζει ειναι ενα δυο λαθακια ! Ομως εαν μπορεις γραψε με μικρα γραμματα,γιατι ειναι σαν να φωναζεις. Σιγουρα πηρα μια καποια ιδεα για το πως "παιζει" ο calcium reactor. Ησουν παρα πολυ κατατοπιστικος. Βλαση και εσυ ειπες την γνωμη σου, αλλα εχω την αποροια πως μονο με kalkwasser εχεις "ψιλη" αλκαλικοτητα. Μηπως το μετρας πολυ κοντα με την προσθεση του ασβεστονερου? Στο ρωταω αυτο γιατι οταν το προσθετω εγω μετα ειναι η αλκαλικοτητα διχνει ψιλα αλλα μετα απο 2 με 3 ημερες ειναι σαν να μην υπηρχε ποτε. Επισης σε ενα βιβλιο πηρε το ματι μου πως το ασβεστονερο εxει την ταση να ξεγελαει τα τεστ αλκαλικοτητας. Σιγουρα δεν βαζεις buffers?

Το δικο μου ενυδρειο ειναι 220-230 λιτρα καθαρου νερου. 180 λιτρα στο κυριο ενυδρειο και 40-50 στο sump-refugium. Σκοπος μου ειναι να το φερω σε μια ισοροποια απο πλευρας καταστασης φωτισμου, αλγης, ιχνοστοιχειων, φιλτραρισματος κτλ.

Αφου συμβει αυτο και βρω τις ακρες με το νερο μου, δηλαδη πληρη αυτοματοποιηση της σταθμης νερου, πληρη εικονα του ενυδρειου μου ανα πασα στιγμη με μονιμο πολυοργανο μετρησεων θερμοκρασιας-PH-Redox, αυτοματοποιημενη θερμοκρασια to χειμωνα με θερμοστατη και καλοκαιρι με chiller, τοτε θα αρχισω σιγα σιγα να το φορτωνω με κοραλια. Ακομα δεν ειμαι ετοιμος αλλα ειμαι πολυ ποιο ετοιμος απο οτι ημουν πριν απο 2 μηνες, ποσο μαλλον πριν απο 4 η ακομα και 6!!

Εχω καταφερει να σταθεροποιησω τις παραμετρους του νερου. Και αυτη την στιγμη επιδιωκω να βρω την χρυση τομη στο μηχανικο φιλτραρισμα το οποιο και με προβληματιζει παρα πολυ.

Δεν εχω καταληξει ακομα εαν θα βαλω ενα εξωτερικο φιλτρο με υαλοβαμβακα η καποιο σφουγγαρι με μικρες τρυπες ενω στο εξ. φιλτρο θα εχω και το χημικο μου συν 2 κιλα siporax για επιπλεον βιολογικο. Πηγες στο ιντερνετ αλλα και απο αλλους χομπιστες που εχω μιλησει μου αναφερουν πως με το επιπλεον βιολογικο που προσθετη παρα πολλα ακομα και στην μεθοδο του Βερολινου(Berlin method).Δηλαδη προσθετα στην εξωτικη κυκλοφορια νερου, στο δυνατο skimming και στον πολυ ζωντανο βραχο, ενα ακομα βιολογικο αναβαζει το redox συμαντικοτατα. Αυτο δεν ξερω ακομα εαν θα το εφαρμοσω αλλα ακουγεται παρα πολυ δελεαστικο...

Οταν ειχες το ασβεστονερο, εως οτου να μπει στο ενυδρειο δεν επαιρνε αερα ετσι δεν ειναι?

Εδω αναφερονται λεπτομερειες πως ξεκινησε και περιπου τι περιεχει το ενυδρειο μου.
http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=1174
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01746 seconds with 11 queries