Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 18-11-16, 19:53
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lebo Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν το οπτικό αποτέλεσμα που προσβλέπεις είναι αυτό της φωτό τότε τα θερμά μου συγχαρητήρια προκαταβολικά.
Αν έβαζε κόκκινες πέτρες και άμμο ίσως ταίριαζε περισσότερο με τα κίτρινα ψάρια
Το λέω περιπαικτικά και να με συγχωρέσεις
αλλά το κάνω για να επισημάνω μια σημαντική διαφορά αυτών που ως ενυδρειόφιλοι χομπίστες διατηρούν ψάρια, απ' όσους έχουν απλά στην κατοχή τους μια γυάλα με ζωντανά ως διακοσμητικό στοιχείο στο σαλόνι τους.
Οι πρώτοι θέλουν να δώσουν στα ψάρια τους τις καλύτερες δυνατές συνθήκες, προσπαθώντας να προσομοιώσουν όσο το δυνατό πιο πιστά το φυσικό περιβάλλον απ' το οποίο προέρχονται και να απολαύσουν τις εικόνες της φυσιολογικής τους ανάπτυξης και συμπεριφοράς.
Οι δεύτεροι ιεραρχούν τα υποκειμενικά οπτικά τους γούστα ή τις ιδιαίτερες διακοσμητικές τους ανάγκες πχ ψάρια με μπλε ρίγες για να ταιριάζουν με το μπλε ριγέ σαλόνι.

υγ. για να μη βιαστείς να με χαρακτηρίσεις πολύ αυστηρό ή κολλημένο με τα "βιοτοπικά" ενυδρεία, να αναφέρω ότι κι εγώ έχω πειραματισθεί πχ με μαύρη ή άσπρη άμμο, μαύρες και άσπρες πέτρες κλπ πάντα όμως προσπαθώντας να καλύψω τις βασικές ανάγκες των ψαριών και να παρατηρήσω πχ αλλαγές στη συμπεριφορά τους.
Το συμπέρασμα το προανέφερα
και γι αυτό το ενυδρείο της φωτο δεν είναι για συγχαρητήρια
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01461 seconds with 11 queries