Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #78  
Παλιά 10-10-13, 20:58
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
τι να σου πω μπορει να μην ξερω τι κατασκευαζω και ποια ειναι η δουλεια μου φιλε μου ισως να γνωριζεις καλυτερα . και αν δεν το καταλαβες μιλαμε για σημερα τη κανουμε οχι τι φτιαχναμε το 1990 η τεχνολογια και η τεχνικες εξελισονται τωρα αν προμηθευεσαι απο κανενα αρχαιο που εχει μεινει εκει ... τα σημερινα ανοδια ειναι εντελως ακινδυνα για τον ανθρωπο ακομα και στην καταποση αλλα δεν ισχυει το ιδιο και για το ενυδρειο.


Δεν ανέφερα παραπάνω πως δεν γνωρίζεις την δουλειά σου σε καμιά περίπτωση. Αλλά δεν νομίζω κιόλας να κατασκευάζεις ανοδια. Τώρα το πόσο ακίνδυνη είναι η κατάποση κράματος αλουμινίου και μαγνησίου, είναι άλλο θέμα. Τέλος πάντων δεν είναι το θέμα μας να έρθουμε σε αντιπαράθεση ούτε κόντρες γνώσεων κάνουμε. Αν δεν γνωρίζω κάτι δεν αρπάζω τον άλλο από τα μούτρα του τύπου <<από πού τα ξεσηκώνετε αυτά >> και άλλα τέτοια. Όσο ζω μαθαίνω και έχω μάθει να ακούω τον συνομιλητή μου. Δεν θα μπω στο κόπο να ξανά απαντήσω σε τέτοια σχόλια και να χαλάμε το θέμα του Θανάση. Αλώστε όπως έλεγε και ένας καθηγητής μου, αν βλέπεις τον άλλο να κοιμάται ριξτου μια κουβέρτα…. Στο θέμα μας τώρα
Θανάση γιατί ντε και καλά πρέπει να περνά το νερό του ενυδρείου από τον θερμοσίφωνα; Εγώ θα έφτιαχνα μια σερπαντίνα που θα κάλυπτε ένα μεγάλο μέρος του πάτου του ενυδρείου. Από πάνω θα το σκέπαζα με άμμο κτλ. Τα θερμά ρεύματα έχουν την τάση να ανεβαίνουν. Με ένα κυκλοφορητή θα γυρνούσα το νερό μέσα στην σερπαντίνα. Συγκεκριμένα από το θερμαντικό σώμα (θερμοσίφωνα σόμπα τζάκι ) ότι σε φωτίσει . Θα τοποθετούσα μια γραμμή by pass με μια τριστομη με θερμοστάτη. Αν η θερμοκρασία του ενυδρείου θα ήταν χαμηλή το νερό θα πέρναγε μέσα από το ενυδρείο, αν ήταν υψηλή θα πέρναγε εκτός. Θα έβαζα μια δεξαμενή συστολής στο κύκλωμα με ανακουφιστική βαλβίδα για κάθε ενδεχόμενο Έτσι λειτουργούν τα περισσότερα κλειστά κυκλώματα νερού. Θα είχα και το κεφάλι μου ήσυχο μιας και το ζεστό νερό δεν θα ερχόταν σε επαφή με το νερό του ενυδρείου. Ένα σκασμό λεφτά έχεις δώσει μέχρι τώρα στην θέρμανση θα κάνεις τσιγκουνιές; Το καλοκαίρι να σε δω με ψύξη τι θα κάνεις; Μας βλέπω να γραφούμε ώρες ατελείωτες πάλι.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01539 seconds with 11 queries