Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 08-04-12, 23:21
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από janickrules Εμφάνιση μηνυμάτων

1) αναφερατε πιο πανω το ροκανιδι.μπορω να βαζω το κοινο ροκανιδι(που βαζω και στα κουνελακια)στην βαση του κλουβιου;μεχρι τωρα ειχα μονο εφημεριδα.
οποιοδηποτε απορροφητικο υλικο που δεν περιεχει κατι τοξικο ειναι καταλληλο.
εγω χρησιμοποιω αμμο για γατες (χωρις αρωματικα προσθετα). ακομη και σε κλουβες που δεν εχω σχαρα...και τα πουλια ερχονται σε αμεση επαφη με αυτο..δεν υπαρχει κανενα προβλημα. ειναι εντελως φυσικο προιον.
αντιθετα οι εφημεριδες που βαζουμε σχεδον ολοι...αν δεν υπαρχει σχαρα στο κλουβι και τα πουλια ερχονται σε επαφη....κανει κακο. επισης θελουν πιο συχνα αλλαγη.

2) θα ηθελα να τα κανω να ζυγαρωσουν.υπαρχει καποια διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω;
περυσι την ανοιξη τους ειχα βαλει φωλια,αλλα ουτε που την ακουμπησαν!ασε που τωρα φαινεται να τα "βρηκαν".να τους την ξαναβαλω;
τα πουλια νιωθουν οτι ερχεται η αναπραγωγικη περιοδος απο την αυξηση της θερμοκρασιας...την αυξηση της διαρκειας της μερας και την πλουσια τροφη που βρισκουν.
διατροφικη προετοιμασια χρειαζονται. ενα καλο μειγμα σπορων, σφιχτα βρασμενο αυγο...σουπιοκοκκαλο...φρεσκα φρουτα και λαχανικα...και τα πουλακια θα το πιασουν το νοημα. τα δικα μου τους δινω και καποιο πολυβιταμινουχο σκευασμα (να εχει μεγαλη συγκεντρωση σε βιταμινη Ε) για την αναπαραγωγη για να τους δωσω μια ωθηση.
εσυ αυτα κανεις και απο εκει και περα ειναι θεμα των πουλιων.
το μονο πραγμα επιπλεον που μπορεις να κανεις...ειναι να κρατας το φαναρι.
δεν εχω ψαχτει πολυ,παρα μονο τα της διατρφης τους και τα εχω "εκπαιδευσει" (το αρσενικο βασικα.) και τα βγαζω εξω,καθονται στο χερι μου κλπ.


ΥΓ:με συγχωρει ο φιλος που ανοιξε το θεμα με τα cocatiel.ελπιζω να μην το επισκιαζω.αν υπαρχει προβλημα,ανοιγω καινουριο.
αν συνεχιζουν παραλληλα και τα 2 θεματα και υπαρξει μπερδεμα θα τα χωρισω μην ανησυχεις..

υ.γ. σε καποιο εξειδικευμενο για πουλια φορουμ φυσικα θα βρειτε απιστευτες λεπτομερειες...
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01560 seconds with 11 queries