Θέμα: My fish room
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #27  
Παλιά 05-03-09, 18:38
Το avatar του χρήστη Σωτος
Σωτος Ο χρήστης Σωτος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2009
Περιοχή: κως
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Γεια σας και παλι..εχουμε και λεμε,το υψος του(fish room)ειναι 2,40 οποτε σε καθε πλευρα του μπορεις να βαλεις μεχρι3 ενυδρεια στο υψος.τα ενυδρεια πατανε αριστερα και δεξια επιδει..(1ον) δεν μπορεις να βαλεις οριζοντιο ξυλο χωρης καθετη κοντρα(διμιουργη κοιλια)καθετη κοντρα δεν με περνει για λυτουργικους λογους οπως,δεν μου αφηνη περιθοριο να δουλεψω μεσα στο ενυδρειο.(2ον)απο 50 ποντους φαρδος χωρης κοντρες,παμε το λιγοτερο 64 ποντους με τις κοντρες.(3ον)εαν το ενυδρειο κοντραρη στη μεση και δεν παταει καλα στις ακρες θα σπασει,ενω αντιθετα δεν εχει κανενα προβλημα.Τα ξυλα που εχω τοποθετιση για κολωνες ειναι πολυ γερα( 9χ9εμποτισμενα) και τα οριζοντια ειναι επισεις 9χ9 και τα εχω βιδωση μεταξη τους με 12αρα ντιζα.Τα γυαλια στα μικρα ενυδρεια ειναι 6αρια ενω στα μεγαλα 12αρια!!Παμε στα φιλτρα...πλαστικη γλαστρα(αναλογος το μεγεθος του ενυδρειου-το μεγεθος της γλαστρας)Η γλαστρα εχει τρυπες απο κατω.. τοποθετω κατω 2 σφουγγαρια χοντρα απο πανω λαβα ψιλη μετα υαλοβαμβακα και απο πανο χαλικι χοντρο.τοποθετω στο κεντρο της γλαστρας ενα πλαστικο σοληνα Φ16(αυτον που εχουν οι ηλεκτρολογοι)απο κατω μεχρι και 10ποντους πανω απο την γλαστρα. Ακριβος πανω απο τα σφουγγαρια ενονω τον αερα,οποτε ανεβενοντας ο αερας ρουφαει απο κατω και ετσι δημιουργη μια Α ΦΥΛΤΡΑΝΣΗ. Θα ηθελα να επισημανω οτι αυτος ο τροπος ειναι καθαρα για οικονομικους λογους( ενωητε πως ειναι αποτελεσματικος και κραταει τα σωστα επιπεδα νερου) βεβαια θελει πολες μικρες αλλαγες νερου στα ενυδρεια και καθε 20-25 μερες καθαρισμα.... στη 2η φοτο φενεται!! Ελπιζω να μην σας κουραζω αλλα ειναι πολα.......
-------------------------
φιλε fitilakia σέυχαριστω.οντος εχω ριξει πολυ δουλεια και εχω ακομα περισοτερη.... στα μικρα ειναι (περιπου) τα ιδια φυλτρα. Μεχρη τωρα 24000 και κατι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σωτος : 05-03-09 στις 18:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01554 seconds with 11 queries