Θέμα: Ουρίτσες!
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 28-08-13, 20:56
Το avatar του χρήστη aias.george
aias.george Ο χρήστης aias.george δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-03-2012
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή Ουρίτσες!

Και καθώς κοιτάζω σήμερα το απόγευμα τα αυγά από τα σκαλάρια στο 370αρι μου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71752) πιστεύοντας ότι έχουν χαλάσει τι να δω ουρίτσες!
Ας πάρω τα πράγματα από την αρχή: Την Κυριακή που ξεκίνησα να κάνω αλλαγή στο ενυδρείο είδα αυγά στην Ludwigia glandulosa. Δεν έκανα τελικά αλλαγή αφ ενός επειδή τα αυγά ήταν ψηλά και δεν ήθελα να βγουν έξω από το νερό και αφ ετέρου επειδή ήμουν περίεργος να δώ τι θα γίνει με τα αυγά. Αυτό το λεω επειδή έχω δει άλλες 2 φορές αυγά από άλλο μάλλον ζευγάρι τα οποία όμως όταν πήγαινα να τα δω την επόμενη ημέρα δεν υπήρχαν . Δεν ξέρω εάν τα έτρωγαν τα ίδια το βράδυ ή εάν είχε βάλει την ουρά του το αγκίστρους
Κοιτάζω λοιπόν την Δευτέρα τα αυγά ήταν στην θέση τους και οι δυο υποτειθέμενοι γονείς (δεν ήξερα ακόμα εάν είναι ζευγάρι) έδιωχναν πέραν των άλλων 4αρων σκαλαριών και οτιδήποτε άλλο επιχειρούσε να περάσει από εκείνη την περιοχή! Την Τρίτη πάλι τα ίδια, και σήμερα ενώ παω να δω υποτείθεται τα αυγά χαλασμένα βλέπω στο φύλλο τα αυγά να κουνιούνται έντονα. Ρίχνω μια καλύτερη ματιά και βλέπω ουρίτσες! Η χαρά μου φυσικά απερίγραπτη είχα μιάμιση ώρα να χαζεύω το ενυδρείο με την συμπεριφορά των γονιών μιας και καινούργιος στο χόμπι και δεν έχω ξαναδεί κάτι παρόμοιο. Απλά έχω πάθει πλάκα
Αυτό που θέλω τώρα να ρωτήσω χρειάζεται να ταίσω τίποτα σήμερα, αν και βλέπω ότι τα ψαράκια είναι ακόμα με τους σάκους τους.
Σε λίγο θα ανεβάσω φωτό και βίντεο
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01496 seconds with 11 queries