Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 28-01-10, 10:01
Το avatar του χρήστη cpapakon
cpapakon Ο χρήστης cpapakon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2009
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Από τα καλύτερα thread που έχω διαβάσει εδώ

Μπράβο στον cpapakon που το ξεκίνησε.
Το μπράβο πρέπει να δοθεί κυρίως στο Γιάννη (lingistis) που έγραψε χρησιμοποιώντας αναφορές σε έγκυρες πηγές και όχι όπως οι περισσότεροι (δεν εξαιρούμαι εγώ) με αναφορές σε ιστοσελίδες αμφιβόλου κύρους.
Δυστυχώς το διαδίκτυο δίνει τη δυνατότητα στον καθένα να γράφει την όποια άποψη έχει χωρίς να κριθεί από ειδικούς με αποτέλεσμα πολλές φορές να δημιουργούνται λανθασμένες απόψεις.
Μακάρι ολοι να έγραφαν με τον τρόπο του Γιάννη.

Θα ήθελα να προσθέσω ότι μίλησα με ειδικό επί του θέματος (όχι των γκάπυ ειδικότερα αλλά επί της γενετικής ψαριών).
Μου είπε ότι οι ορισμοί που έγραψα παραπάνω είναι σωστοί.
Άρα βάση ορισμών species και hybrid τα Endler-Guppy δεν μπορεί να είναι υβρίδια.
Όμως από την άλλη όμως μου τόνισε ότι οι ορισμοί αυτοί είναι ιδιαίτερα ελαστικοί με τα ψάρια (δεν κατάλαβα γιατί αλλά σέβομαι την άποψη του ειδικού). Για την ακρίβεια μου τόνισε ότι σε ψαρια μπορεί να έχουμε υβρίδια που είναι καθόλα υγιή και γόνιμα. Βάση αυτού και όλων όσων έγραψε ο Γιάννης η διασταύρωση Endlers με guppy δημιουργεί τέτοιου τύπου υβρίδια.
Βέβαια όπως μου τόνισε η επιστήμη προχωρά με ραγδαίους ρυθμούς και κάτι που ισχύει σήμερα μπορεί να καταρριφθεί αύριο.

Πάντως τα δικά μου υβρίδια είναι πανέμορφα. Τώρα που μεγαλώνουν βλέπω ότι μάλλον σαν fancy guppy θα χαρακτηριζόταν (μεγάλο μέγεθος, ουρές κλπ), αλλά με ιδιαίτερα έντονους χρωματισμούς που μοιάζουν με αυτών των endler. Θα ανεβάσω φωτογραφίες με την πρώτη ευκαιρία.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01838 seconds with 11 queries