Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 30-08-09, 08:12
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή Βοήθεια/γνώμες για κόλημα LED ταινίας σε φωτιστικό Rio

Θα ήθελα λίγη βοήθεια/γνώμες σε ότι αφορά το κόλημα μιας LED-οταινείας (βλ. παλαιότερο ποστ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33611 )
στο φωτιστικό του ενυδρείου μου (Ριο 180).

Για διάφορους λόγους, η ταινία πρέπει να κοληθεί ακριβώς στη μέση του φωτιστικού, όπως φαίνεται στη φωτογραφία.

Η ταινία έχει ένα μαλακό περίβλημα, ορθογώνιο (βλ. φωτο) το οποίο είναι φτιαγμένο από σιλικόνη μάλλον ή κάποιο πολύ μαλακό πλαστικό.

Το πρόβλημά μου τώρα: Το Ριο 180 έχει μια κεντρική "κόντρα"/βραχίονα από μαύρο πλαστικό, ο οποίος βρίσκεται ακριβώς στη μέση του ενυδρείου πάνω από την επιφάνεια του νερού, και "κρατάει" στο μπροστινό και στο πίσω τζάμι του ενυδρείο. Όταν τοποθετείται το φωτιστικό από πάνω, διασταυρώνεται σε κάθετα με το βραχίονα αυτό, σχηματίζοντας ένα "σταυρό" ακριβώς στη μέση.

Μεταξύ φωτιστικού και βραχίονα υπάρχει ένα διάκενο 3-4 χιλιοστά, το οποίο όμως ΔΕΝ είναι αρκετό για να χωρέσει η LED ταινία χωρίς να συμπιεστεί λίγο το περίβλημά της. Αυτή η συμπίεση βάζει ένα μικρό βάρος στην κεντρική κόντρα - το εκτιμώ γύρω στα 100 γραμμάρια βάρους.

1) Επειδή προφανώς η κεντρική κόντρα είναι ύψιστης σημασίας για την ασφάλεια του ενυδείου, ανησυχώ λίγο μήπως το μικρό αυτό αλλά συνεχές βάρος δημιουργήσει πρόβλημα μακροπρόθεσμα. Έχει κανείς γνώμη για αυτό;

2) Η άλλη μου επιλογή είναι να κόψω προσεκτικά το περίβλημα στο σημείο όπου η ταινία περνάει πάνω από την κόντρα ώστε να μην ασκείται καθόλου πίεση. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να πασαλείψω τα εκτεθημένα LED με σιλικόνη για να μην περάσει υγρασία στην υπόλοιπη ταινία δεξιά/αριστερά.

3) Επίσης διάβασα για περίπτωση όπου πλαστική κόντρα χάλασε/ράγισε μετά από μακροχρονια έκθεση σε φως MH. Το φάσμα των LED είναι πολύ διαφορετικό από μιας λάμπας MH βέβαια, αλλά έχει κανείς καμμιά γνώμη σχετικά με το αν η έκθεση σε φως από λευκό LED μπορεί να επιφέρει φθορά στο πλαστικό;

Συγνώμη για το μακροσκελές του ποστ - προσπάθησα να είμαι όσο πιό περιγραφικός γίνεται...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0573.JPG
Εμφανίσεις:  466
Μέγεθος:  164,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0576.JPG
Εμφανίσεις:  445
Μέγεθος:  136,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0578.JPG
Εμφανίσεις:  416
Μέγεθος:  100,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01717 seconds with 12 queries