Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 23-02-10, 13:50
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Για το κινητό και το λαπτοπ το ανέφερα.

Τώρα για τα άλλα που αναφέρεις (αντλίες, θερμαντήρα) και λοιπές συσκευές 230VAC χρειάζεσαι και ανορθωτή, το κόστος του οποίου δεν είναι υπολογισμένο στα 350,00 .

Μην ξεχνάς ότι έχω κάνει του υπολογισμούς μου με βάση την μεγαλύτερη χρέωση της ΔΕΗ. Με μια περισσότερο ρεαλιστική προσέγγιση, το κόστος της kWh θα ήταν 0,11165  (για κατάνάλωση έως 1600 kWh ανα τετράμηνο, πολύ περισσότερο από ότι μια τετραμέλης οικογένεια συνήθως χρειάζεται) που θα μας οδηγούσε σε ένα κόστος της τάξης των 100,00  για τα 12 χρόνια.

Όσο για την διαθεσίμοτητα της ΔΕΗ συμφωνώ. Εχεις δυνατότητα μερικής αυτονομίας.

Μπαταρία συμφωνώ ότι θα μπορούσες να είχες βάλει μια αυτοκινήτου, η οποία όμως:
1) θα είχε σίγουρα πολύ μικρότερο χρόνο ζωής
2) θα είχε μειωμένη χωρητικότητα (που πιθανόν να μην σου πρόσφερε την αυτονομία που χρειάζεσαι)
3) θα ήθελε προστασία από βαθιά εκφόρτιση (πρόσθετο κόστος εξοπλσιμού) για να μπορέσει να ζήσει όσο προβλέπει ο κατασκευαστής της.
Οπότε οικονομικά θα ήταν μάλλον χειρότερα.

Αν η μπαταρία σου αντέξει όσο υπολογίζεις, τότε, στα 12 χρόνια, θα χρειαστείς να αντικαταστήσεις μόνο αυτή. Πόσο σίγουρος είσαι όμως ότι δεν θα έχεις καμία βλάβη στον υπόλοιπο εξοπλισμό τα 12 αυτά χρόνια? Εξαιρετικά απίθανο να μην έχεις καμία βλάβη.

Αυτό που ουσιατικά συζητάμε είναι αν το κόστος παραγωγής για ένα τόσο μικρό Φ/Β συστημα είναι μικρότερο από το κόστος αγοράς της ενέργειας από την ΔΕΗ. Ξέρω ότι σε οικιακές εγκαταστάσεις ισχύος μερικών kWp (και άρα με κόστος εγκατάστησης μικρότερο ανα kWh από ότι στο δικό σου σύστημα) η απόσβεση γίνεται το λιγότερο σε 7-8 χρόνια, όχι όμως από την επάρκεια ισχύος από το ίδιο Φ/Β σύστημα, αλλά από το ότι η μη χρησιμοποιούμενη από τον καταναλωτή ενέργεια αγοράζεται από την ΔΕΗ για περίπου 0.50  ανα kWh.

Θα είχε πάντως ενδιαφέρον να μπορούσες να υπολογίσεις (ή και να μετρήσεις) την ισχύ που χρησιμοποιείς από αυτό το σύστημα, για να δούμε αν τελικά συμφέρει ή όχι. Πολύ φοβάμαι όμως ότι δεν συμφέρει!!

Δώσε μου όμως λίγο χρόνο να το ψάξω καλύτερα και επανέρχομαι!!
-------------------------
Λοιπόν, το ξανείδα λίγο πιο προσεκτικά το θέμα.

Τα 70Watt μπορούν να σου δώσουν για την περιοχή της Θεσσαλονίκης 83kWh ετησίως, δηλαδή όφελος από 10 € έως 16,00 € το χρόνο.

Οπότε........

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasisg : 23-02-10 στις 13:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01653 seconds with 11 queries