Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 18-01-09, 14:15
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή μπουκαλα διοξειδιου στο υπνοδωματιο??

με αφορμη αυτο..
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...9&postcount=10
αλλα και παλαιοτερες αναφορες στο θεμα θελησα να πειραματιστω λιγο και να προσπαθησω να βγαλω ενα συμπερασμα...(ορεξη που την ειχα σημερα...)

με ενα προχειρο υπολογισμο...
ο αναπνεομενος αερας σε κατασταση ηρεμιας ειναι 6 λιτρα /λεπτο δηλαδη 360 λιτρα την ωρα αρα..2880 λιτρα σε ενα 8ωρο υπνου...το ποσοστο διοξειδιου στον εκπνεομενο αερα ειναι περιπου 4% οποτε μιλαμε για 115 περιπου λιτρα διοξειδιου...παραγομενα απο εναν ανθρωπο..

για να δω τον ογκο που ελευθερωνει η μπουκαλα μου εβαλα μια 20αρα συριγγα γεματη με νερο αναποδα σε ενα λεκανακι με νερο ωστε το νερο να μη μπορει να φυγει αφου κρατουσα το μπεκ της συριγγας απο πανω κλειστο με το δαχτυλο μου και δεν επαιρνε αερα....εβαλα το σωληνακι της παροχης διοξειδιου μεσα στη συριγγα απο το ανοιγμα στο κατω μερος οποτε το διοξειδιο που απελευθερωνοταν απο τη μπουκαλα εμενε μεσα στη συριγγα και μπορουσα να μετρησω τα ml...
ρυθμιζοντας τη βελονοειδη μου να δινει 180 φυσαλιδες το λεπτο (που θεωρειται εντονη παροχη) ειδα οτι το ποσο του διοξειδιου που ελευθερωνει η μπουκαλα ειναι 10 ml/λεπτο δηλαδη 600 ml/ωρα οποτε 4.8λιτρα στο 8ωρο...
κανοντας τη συγκριση (115 και 4.8 ) το ποσο του διοξειδιου της μπουκαλας με εντονη παροχη (180 φυσ/λεπτο) ειναι περιπου το 1/25 απο αυτο που παραγει ενας ανθρωπος στο ιδιο χρονικο διαστημα...
και αν σκεφτει κανεις οτι δεν απελευθερωνεται στην ατμοσφαιρα ολο το co2 απο το ενυδρειο....μιλαμε για κατι αμελητεο...

παρακαλω για παρατηρησεις -διορθωσεις-αποψεις πανω στο θεμα ωστε να βγει ενα ασφαλες συμπερασμα και να βαζουμε η οχι αφοβα μπουκαλα/μπουκαλες στο υπνοδωματιο μας...(για χρηση ρουτινας)
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 18-01-09 στις 15:22
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01678 seconds with 11 queries