Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 11-08-18, 10:18
Το avatar του χρήστη vag123
vag123 Ο χρήστης vag123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα εγώ είχα βάλει 21 κιλά σε φυτεμμένο ενυδρειο 240 λίτρων και έμεινα αρκετά ευχαριστημένη αλλά σίγουρα ανεβάζει πολύ τα νιτρικά και συνεπώς έχει άλγες πολλές εάν δεν κάνεις οταν πρέπει μεγάλες αλλαγές . Θέλει καλό πλύσιμο αλλίως θα σου σηκώσει πολύ θωλούρα και σκόνη . Κατα τα άλλα έχει ότι χρείαζονται τα φυτά .
Ωραία σε ευχαριστώ πολύ!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαγγελη θα βοηθουσε να μας πεις τι ακριβως project εχεις κατα νου.

Να ξεκαθαρίσουμε οτι δεν εχει μεσα θρεπτικα το flourite . Ειναι ψημμενος πηλος με υψηλο CEC.

"When growing aquatic plants, the Cation Exchange Capacity (CEC) is also an important thing to consider when choosing a*substrate.*CEC*is the ability to absorb positively charged nutrient ions (so high*CEC*is good). This means the*substrate*will hold nutrients and make them available for the plant roots."

Εχει δλδ ικανοτητα να δεσμευει απο τη στηλη του νερου θρεπτικα και να τα κανει διαθεσιμα για τα φυτα.

Υπαρχουν πολλα υποστρωματα αναλογα τι θελει να κανει καποιος.

Υπαρχουν φυσικα και υποστρωματα με ετοιμα θρεπτικα αλλα και αυτα καποια στιγμη τελειωνουν .

Το Flourite ειναι καλη επιλογη γιατι ειναι δοκιμασμενο, ειναι ομορφο, δεν επηρεάζει τις τιμες του νερου και φυτευεται ευκολα.

Κάποιοι αντι να πληρωσουν για το Flourite βαζουν αμμο γατας που είναι επισης ψημμενη αργιλος. Θέλει προσοχή δεν ειναι ολες ιδιες.

Η Tropica εχει δυο προιοντα στην αγορά.

Εχει ενα πλήρες υποστρωμα , σαν το ADA Aquasoil που εχει μεσα θρεπτικα.

Εχει ομως και ενα προιον για κατω απο το υπόστρωμα παλι με θρεπτικα για τα φυτα που σου επιτρέπει να βαλεις απο.
πανω απλο χαλικι ή αμμο.
https://tropica.com/en/plant-care/substrate/

Προσφατα εστησα ενυδρειο low tech με ενα στρωμα φυτοχωμα και απο πανω απλη αμμο.

Εαν έχεις όρεξη για διάβασμα:
https://www.advancedplantedtank.com/...-overview.html
Το ενυδρείο που εχω στον νου μου θα είναι το πρώτο μου φυτεμένο Στέφανε και για αυτόν τον λόγο θέλω να δοκιμάσω εύκολα φυτά. Πολλά από τα φυτά που θα βάλω παίρνουν θρεπτικά από την στήλη του νερού αλλά μερικά παίρνουν από το υπόστρωμα. Διοξείδιο δεν θέλω να μπω στην διαδικασία να βάλω οσο ακόμα μαθαίνω τα βασικά.

Το δίλημμα μου είναι το εξής, αν στο μέλλον αποφασίσω να προσθέσω στο ενυδρείο κάτι πιο απαιτητικό (σε παλιότερο ποστ είχα αναφερθεί σε dwarf hairgrass για παράδειγμα), θα μπορώ να ανταπεξέλθω με τα ήδη υπάρχοντα υλικά μου;

Για αυτό προσπαθούσα να καταλάβω αν το flourite είναι "εφ όρου ζωής" ας πούμε.
Ώστε να μην κάνω αγορά που δεν μου είναι απαραίτητη και που δεν θα με εξυπηρετήσει στο μέλλον.
Αν κατάλαβα καλά αφού δεν λιώνει και απλά απορροφάει συστατικά και τα διοχετεύει στα φυτά δεν θα χρειαστεί αλλαγή.

Υ.Γ.
Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο που έστειλες!
__________________
Βαγγέλης

Look deep into nature, and then you will understand everything better.
-Albert Einstein

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vag123 : 11-08-18 στις 10:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02502 seconds with 11 queries