Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 08-05-10, 18:46
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
οσο για την λαθος εκτροφη κι εγω αμα παρω ενα τελειο σκυλι και το βαλω πισω απο τα σηδερα λογικο ειναι να χαζεψει

τωρα αν παρω ενα κουταβι απογονο εννος τετειου σκυλιου και του προσφερο αψογες συνθηκες δε καταλαβαινω που θα εχω προβλημα
Χάρη το θέμα είναι ότι για μια επιτυχημένη αναπαραγωγή δεν χρειάζονται μόνο "τέλειοι" γονείς. Αναλόγως με τη ράτσα πρέπει να επιλέγονται οι σωστοί γονείς ώστε τα κουτάβια να μην έχουν προβλήματα (δυσπλασίες, καρδιακή ανεπάρκεια, προβλήματα χαρακτήρα κτλ). Οι ράτσες των σκύλων έχουν προκύψει από επιλεκτική αναπαραγωγή του ανθρώπου και γι αυτό δεν υπόκεινται στους νόμους της φυσικής επιλογής με αποτέλεσμα ένας σούπερ καθαρόαιμος σκύλος να είναι δυνατόν να κουβαλάει "κακά" γονίδια τα οποία αν βρεθούν σε ομόζυγη κατάσταση και εκφραστούν να προκύπτουν "ελαττωματικοί" σκύλοι (το "ελαττωματικοί" το λέω για θέματα υγείας και συμπεριφοράς και όχι για απλή απόκλιση από το πρότυπο της κάθε φυλής). Πέρα όμως από αυτό, οι συνθήκες ζωής της μάνας επηρεάζουν τους απογόνους όπως ακριβώς συμβαίνει και στους ανθρώπους (στρες,διατροφή, ασθένειες).
Κι εγώ το σκυλάκο μου (κόκερ, απεβιώσας σε ηλικία 15 ετών πέρισυ το καλοκαίρι) από πετ σοπ τον πήρα διότι παρόλο που το χα ψάξει πολύ το θέμα, τότε δεν είχαμε internet και οι πληροφορίες ήταν περιορισμένες. Δεν μου παρουσίασε κανένα πρόβλημα υγείας και συμπεριφοράς (μορφολογικά ήταν ο διάολος τον πήρε βέβαια, αλλά εμένα μ άρεσε περισσότερο από τα άλλα κόκερ) αλλά ίσως είναι θέμα τύχης. Το σίγουρο είναι ότι ακόμα και τέλειους σκύλους να βγαζαν τα puppy mills, η ύπαρξή τους είναι ντροπή για το ανθρώπινο είδος και πρέπει να κάνουμε ότι μπορούμε για να τα σταματήσουμε.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01631 seconds with 11 queries