Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 12-04-18, 00:52
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Netrino Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που θέλω να τονίσω είναι πως ενώ ακούγομαι ως αρχάριος, δεν είμαι και τόσο!
Θα ήθελα να γνωρίζεις ότι... ΔΕΝ έχω καμία πρόθεση να σε μειώσω... για πάμε όμως να δούμε κι ΑΝ ισχύει αυτό που περιγράφεις.
έχω τόσα χρόνια ψαράκια, δεν εχω αντιμετοπήσει προβλήματα σχεδόν καθόλου, έχω χαρεί τα cory μου πάρα πολύ με πάρα πολλές γένες και μεγάλωμα αρκετών μικρών. Αυτό που θέλω να πώ είναι πως θέλω να ανέβω ένα σκαλοπάτι παρα πάνω, μου αρέσουν πάρα πολύ οι δίσκοι, θέλω να τους έχω να ζούν και όχι απλά να επιβιώνουν,
Στον χώρο που έχεις επιλέξει να τους βάλεις... αυτό ΔΕΝ μπορεί να γίνει. Φυσικά απλά θα επιβιώνουν... το γιατί... στο κείμενο που έχει μπει πιο πάνω και τα περιγράφω αναλυτικά.
αν έρθουν γέννες καλώς να έρθουν,
Σου απάντησα και σε αυτό... πιο πάνω.
θα κάνω ότι καλύτερο μπορώ(υπάρχει εξοπλισμός και για γεννήστρα αν χρειαστεί). Μεγαλυτερο ενυδρείο δεν μπορώ να βάλω σπίτι μου, λόγω του οτι είμαι σε όροφο(και μια κ είμαι μηχανικός καλα θα κανουμε να αποφεύγουμε τα καουμποιλικια του 1τόνου σε ορόφους),
Μου τα μπερδεύεις και μάλιστα αρκετά για μηχανικός... υπάρχουν τόσα ενυδρεία σε ορόφους (εγώ μένω στον 2ο... και όταν ρώτησα μηχανικό, μου είπε... άφοβα) και ΔΕΝ έχουν προβλήματα... εσύ γιατί θα έχεις; Για παράδειγμα... με ένα τυποποιημένο ορθογώνιο ενυδρείο μήκους 1,5 μ. θα έχεις τους δίσκους πολύ καλύτερα από το τριγωνικό και θα είσαι στο μισό βάρος, από αυτό που έγραψες.
όμως έχω χώρο που είναι ακόμα υπό διαμόρφωση στον οποίο υπάρχει πλάνο για πολύ μεγάλο(μπορεί και 2 τόνους αναλόγως τις διαστάσεις που θα μου βγεί),αλλά θα είναι σε χρονικό ορίζοντα του 1-1,5 χρόνου από τώρα!
ΔΕΝ θέλω να σε αποτρέψω αλλά ο χρονικός σου ορίζοντας είναι έξω από το όριο για την ανάπτυξη των ψαριών... ΙΣΩΣ θα ήταν καλύτερα να καθυστερήσεις λίγο το εγχείρημα σου και να σου "βγει" καλύτερο το αποτέλεσμα. Σε τέτοιο χώρο που θα μπορείς να φτιάξεις... θα κάνεις "παπάδες".
Εχω διαβάσει πάρα πολύ για τα ψάρακια αυτά, και είμαι αρκετά καταρτησμένος στη θεωρία, η πράξη βέβαια είναι πολύ διαφορετική, γιαυτό άλλωστε και ζητάω σύμβουλές από ανθρώπους που ασχολούνται με αυτό το είδος χρόνια! Με το χαζό μυαλό μου πιστευώ πως μπορώ να κάνω μια δειλή αρχή...
ΔΕΝ βλέπω να τίθεται θέμα "χαζού μυαλού"... ξεπερνάς τις βασικές αρχές, από τον ενθουσιασμό.
ΑΝ όμως ανατρέξεις σε παλιότερα θέματα που είχαν το ίδιο σκεπτικό οι επίδοξοι χομπίστες... θα διαπιστώσεις ότι η αποτυχία "ήρθε" στους περισσότερους. Είναι κρίμα να πικραθείς ενώ μπορείς να το αποφύγεις (αφού ειπώθηκε και το γνώριζες) και να ταλαιπωρήσεις και τα ψάρια... όταν αρχίσεις να ζητάς λύσεις με φάρμακα.
Ξεκίνα σωστά... για να το ευχαριστηθείς.-
-------------------------
[QUOTE=ΔημήτρηςΤ;1039421]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή Δημήτρη αυτό το λες συνέχεια... στο μαγαζί που πηγαίνεις, ΔΕΝ έχει δει;
Στο πρωτάθλημα δίσκων που επισκέφθηκες... ΔΕΝ είδες;
Έχεις γνωρίσει όλους τους δισκάδες της χώρας... και σου είπαν ότι ΔΕΝ έχουν;
Τα δικά μου ψάρια... τα έχεις δει;
Το ότι εσύ ΔΕΝ το κατάφερες ακόμα... είναι .

Νικόλα το μαγαζί που λες οχι δεν έχει.
Κάποτε είχε... που πήγαν; Μήπως μιλάμε... για διαφορετικό μαγαζί;
στο προταθλημα που λες είδα κάποιους για Τον λογο που είπες...είναι πρωτάθλημα.
Στο πρωτάθλημα είδες και δίσκους 22-24 εκ.
Δεν ξέρω ολους τους δισκαδες της χώρας ,αυτους που ξερω δεν έχουν ψάρια 20 πόντους.
Αυτό φαντάζομαι ΔΕΝ σημαίνει ότι... ΔΕΝ γίνονται τόσο. άλλωστε όπως είπαμε παραπάνω... το είδες στο πρωτάθλημα. Αυτό λοιπόν εξαρτάται από το... ΑΝ γνωρίζεις τον τρόπο, να τους φτάσεις εκεί.
τους δικούς σου δεν τους έχω δει γιατι δεν τους δείχνεις για κάποιο λόγο (κάτι για ματιασμα είχες γράψει δεν θυμάμαι καλα)βασικά ούτε αν έχεις ενυδρείο ξέρω.Απο μια γεννά σου μόνο είδα κάτι φωτο που αν κρίνω Καλά 20 πόντους δεν είναι.
Όχι ΔΕΝ είναι 20 εκ... είναι 17-18 αν σε καλύπτω (το έγραψα κι εκεί που ρωτήθηκα). Κι επειδή η φωτογραφία είναι από ζευγάρι σε αναπαραγωγή... πιθανολογώ ότι θα έχεις ακούσει ότι... όταν τα βάζεις για γέννες "κόβουν" την ανάπτυξη τους (τους λόγους ΔΕΝ απαιτείται να τους αναπτύξω εδώ). Υπάρχουν κάποιοι λίγοι πάντως, που έχουν δει ψάρια μου και ξέρουν.
ο καθένας κρίνει από τις εμπειρίες του ,δεν σ αμφισβητώ γι'αυτά που γράφεις,γιατι για να τα λες κ θα έχουν φτάσει τα ψάρια σου 20 πόντους κ οι δισκαδες που ξέρεις θα έχουν δίσκους 20 πόντους.θα ήθελα αν γίνεται λοιπόν,να μην αμφισβητείς κ εσύ εμένα που δεν έχω δει κ ζητάω χωρίς ειρωνεία κάποιον να μ δείξει.
Προσπερνάω τα περί ειρωνείας... Λίγο πιο πάνω είπες μόνος σου πως έχεις δει. Το ότι ήταν σε πρωτάθλημα, ΔΕΝ αλλάζει το γεγονός. ΑΝ ΔΕΝ μπορούσαν να φτάσουν σε αυτό το μέγεθος... λάστιχο ΔΕΝ θα μπορούσαν να γίνουν.
Εχω δει μόνο σ εκθέσεις,σ ενυδρεία που τα αγόρασαν 20 πόντους κ 400 ευρω το ψάρι.κ σ ενυδρεία με ένα Η δυο το πολύ στα 15 ψαρια κ βέβαια αυτό δεν σημαίνει οι δίσκοι ΣΥΝΉΘΩΣ γίνονται 20 πόντοι.επίσης υπάρχει θέμα ,που χαριζα 20 ..30 δισκάκια με τα έξοδα δικά μου (τροφές ρεύματα νερα)Αν μπορεί κάποιο παιδί να τα φτάσει τόσο,αποτέλεσμα......σιγη δισκου.
Επαναλαμβάνεσαι αλλά και αυτοαναιρείσαι... με αυτά που γράφεις.
Υπάρχει κάποιος γι' αυτό που ζητάς όμως... είναι "λίγο" μακριά και στοιχίζει πάρα πολλά χρήματα (είναι σίγουρο πως ΔΕΝ μπορείς να τα δώσεις... ΑΝ τα καταφέρεις να συναντηθείς μαζί του)... και μετά είσαι έτοιμος, να "σαρώσεις" κύπελλα.-

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 12-04-18 στις 00:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02557 seconds with 11 queries