Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 18-03-16, 20:40
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης να μη δίνεις σημασία να έχουν ή όχι βιολογικό υλικό, εκτός από τα σφουγγάρια, γιατί το βιολογικό υλικό το πληρώνεις, είναι μέσα στη τιμή, αν το φίλτρο δεν έχει βιολογικό υλικό, βάζεις ελαφρόπετρα με αμελητέο κόστος, δηλαδή με 2 Ευρώ έχεις γεμίσει και τα 2 φίλτρα
Ναι ξερω κάπου διάβασα μάλιστα για diy βιολογικο υλικο απο πλαστικο καλαμάκι του καφέ . Εγώ βέβαια προτιμώ να πάρω κάποιο φίλτρο που θα έχει μέσα διάφορα βιολογικά υλικά matrix , spirax μακαρόνι καθώς έμενα πολύ ευχαριστιμένη απο αυτά τα βιολογικά υλικά ! Αλλά το σκέφτομαι να δοκιμάσω και την ελαφροπετρα να σου πω την αλήθεια .
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polykarpos Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα κ καλη τυχη με το επιχειρημα! Ηθελα μονο μια ερωτηση , εισαι σε διαμερισμα ή σε μονοκατοικια? ολο το στησιμο θα ειναι περιπου 1.5 τονο αν υπολογισεις νερα ,χωματα φιλτρα κ ακομη χειροτερα ενα σαμπακι... τα ψαρια παλι καλα ειναι ελαφρια!!!!

Δεν ξερω οι υπολοιποι αλλα εγω θα το σκεφτομουν διπλα αν ειχα 1,5 τονο περιπου σε επιφανεια 1.5 τμ περιπου, δεν ξερω αλλα ειναι καπως... ευχομαι απλα να εχει βαλει καλο σκηροδεμα ο κατασκευαστης κ να μην εχει ξυλινο πατωμα.Μια φορά που μίλαγα με αρχιτεκτονα κ του ειχα πει μεταξυ σοβαρου κ αστειου οτι θελω να κανω ενα ενυδρειο 1 τονου (εμενα στον 7ο)μου εκανε μονο μια ερωτηση.... φουσκωτο εχεις? γιατι σε σεισμο σαν του 81 ή ακομη χειροτερα του 99 που ειχε κ τεκτωνικους τοτε το μοιραιο θα ηταν σιγουρο...

καλα τα μεγαλα ενυδρεια αλλα εχουν κ αυτα τα προβληματα τους
Σε μονοκατοικια μένω στον πρώτο όροφο με μαρμαρινο δάπεδο . Βέβαια έχω 2 δεξαμενές 200 λίτρα η κάθεμια , ενα 100 λιτρα ενυδρειο και ένα 240 λιτρα ενυδρειο με το έπιπλο του και σε αυτα θα προστεθει αργότερα το 900λιτρο . Δεν νομίζω να τίθεται θέμα στατικότητας του ορόφου αλλά καλού κακού μία γνώμη απο τον μηχανικό μας θα την πάρω
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanlee Εμφάνιση μηνυμάτων
Νικολέτα πρέπει να ξέρεις πως σ ένα φυτεμένο ενυδρείο η ροή και η καλή κυκλοφορία του νερού(που μεταφέρει τα θρεπτικά στα φυτά+το co2)είναι ένας απ τους βασικότερους παράγοντες της επιτυχίας του και της αποφυγής από άλγες που λατρεύουν τα στάσιμα νερά και την ανισορροπία του συστήματος οπότε εγώ πιστεύω κατα την ταπεινή μ πάντα γνώμη πως ένα φίλτρο δεν σε καλύπτει με τίποτα σε τόσα λίτρα.... η φίλτρανσή ή καλύτερα η ροή σε φυτεμένο πρέπει να είναι Αx5 (όπου Α είναι τα συνολικά λίτρα νερού του ενυδρείου)δλδ 2 φορές περισσότερες από ένα ενυδρείο που δεν στήνετε αποκλειστικά για φυτεμένο τοπίο.

Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω αλλά να σου πω απ την πείρα μου μιας και κράτησα 6 μήνες 450 λίτρα hi-tech φυτεμένο πως έχουν τα πράγματα....

Υποστρώματα μπορείς να κάνεις ένα σορό diy αλλά δεν θα χεις το αποτέλεσμα που φαντάζεσαι αν δεν πας σε κάποιο εξειδικευμένο...

Επίσεις αν θέλεις το ενυδρείο να λάμπει και τα φυτά σου να είναι σε άψογη κατάσταση θα χρειαστείς και Α/Ο μιας και οι σκληρότητες και το ψηλό PH επηρεάζει πολύ αρνητικά τα φυτά και τα δυσκολεύει να απορροφούν τα θρεπτικά απ το νερό.

Τα φώτα σου στο ξανα λέω που είναι το κλειδί της επιτυχίας στο ύψος που σκέφτεσαι να κάνεις το όλο project για μένα μονόδρομος είναι mh hqi αλλά η κατανάλωση και η θερμοκρασία θα είναι στα άκρα!!!!!

Πας υποχρεωτικά για chiller γιατί αν τα 900λίτρα πιάσουν 31-32 βαθμούς τον Ιούλιο η θερμοκρασία θα κατέβει καλό Σεπτέμβρη...(υπερβολή)αλλά θα χεις πρόβλημα.

Και τέλος η μηνιαία συντήρηση ρε σει σε λιπάσματα ρεύματα και νερό α/ο νομίζω πως κάνουν ένα πολύ ακριβό πακέτο για 900λίτρα...

Αφού έχεις την τρέλα και την όρεξη γιατί δεν πας σ ένα 200άρι-300άρι ενυδρείο μέχρι 50 εκ ύψος που θα έχει λογικό κόστος και αγοράς στησίματος αλλά και μακροχρόνιας συντήρησης .

Φιλικά πάντα Στέλιος.

Υ.Γ Απλά εγώ το βλέπω ριψοκίνδυνο το project στα 900 για να μη χάσεις και το χρόνο σου και την όρεξή σου αλλά και τα λεφτά σου αν πάει κάτι στραβά ....
Ναι λογικό αυτο που λες για την ροη του νερού το καταλαβαίνω σιγα σιγα ήδη απο το μικρο φυτεμενο που έχω οπου δεν έχω και την καλύτερη δυνατη ροη αλλά πειραματίζομαι ...

Στο μεγάλο φυτεμένο σκέφτομαι να βάλω αντλιές αντικρυστά εκτος απο αυτες που θα έχουν το φίλτρα για να πετύχω οπως λες το *5 ροη στα λιτρα μου . Σκέφτομαι για αυτες εδω : http://www.sicce.com/prodottiDettagl.../idprodotto=96
κάνουν δουλειά ?

Όσο για την ροη στο ενυδρειο σκέφτομαι να περνάει το co2 μέσω μπουκάλας και εξωτερικού διαχύτη με το πρωτεύον φίλτρο μου στη μία απο τις δύο εισόδους νερού στο ενυδρειο κάτω κάτω χαμηλά , οι άλλες δύο εξόδοι απο το δευτερεύον φίλτρο να χτυπάνε απο πάνω προς τα κάτω την μία είσοδο με το co2 του πρωτευοντος φίλτρου ώστε να εμποδίζουν το co2 να διαφύγει άμεσα στην επιφάνεια του νερου και να χαθεί και μετα τις δύο sicce 2000l/h αντλίες αντικρυστά στις δύο άκρες του ενυδρειου , δεν ξέρω εαν είναι καλο το σκεπτικό μου που θα φανει και στην πράξη αλλά εαν έχεις κάτι να μου προτείνεις πολύ ευχαρίστως

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικολέτα : 18-03-16 στις 20:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02380 seconds with 11 queries