Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #35  
Παλιά 03-06-17, 21:41
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasGR Εμφάνιση μηνυμάτων
Η εβδομάδα θεραπείας Flagyl/Epsom τελείωσε προχθές και σήμερα έχει μεγάλη αλλαγή νερού και ξεκίνησε χημική φίλτρανση.
Τον άνθρακα κράτησε τον για 3-4 ημέρες (το πολύ μια εβδομάδα)... και παρατήρησε τα ψάρια.
Στο ενυδρείο έχει γίνει ένας κύκλος θεραπείας με Baktopur Direct και ένας κύκλος θεραπείας Furan 2.
ΔΕΝ υπήρχε λόγος αφού έκανες χρήση του Bactopur... και προσωπικά το σκεύασμα αυτό (Furan 2), ΔΕΝ το έχω σε εκτίμηση.

Κανένα από τα παραπάνω δεν είχε αποτέλεσμα. Με το Flagyl/Epsom το μόνο που άλλαξε είναι η πληγή πίσω από το μάτι η οποία έφυγε.

Το ψάρι παρόλα αυτά εξακολουθεί να έχει πρησμένα μάτια και πλέον έχει πρηστεί και το σώμα του ενώ εμφάνισε και dropsy.
Στις περισσότερες των περιπτώσεων... ευθύνεται το κακής ποιότητας νερό.
Σε αυτή τη φάση σκέφτομαι να μην συνεχίσω με φάρμακα παρά με καθημερινές αλλαγές νερού και βιταμίνες κτλ. Αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση είμαι όλος αυτιά.
Προσοχή με τις βιταμίνες γενικότερα... αλλά και ειδικά σε ένα ψάρι που έχει ταλαιπωρηθεί το συκώτι του, με φαρμακευτική αγωγή.

Δυνατότητα καραντίνας όχι, δεν υπάρχει.

Κακώς μπερδεύεται μονίμως η καραντίνα με το νοσοκομείο.
Εγώ λοιπόν έγραψα νοσοκομείο... και είναι πολύ απλό να αποκτηθεί (λόγω ελαχίστου κόστους)... αφού είναι άκρως απαραίτητο.-
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01911 seconds with 11 queries