Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 15-04-03, 00:36
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Παιδια να ξεκαθαρισω κατ'αρχην οτι δεν ειμαι ειδικος (γενικα)......
Αλλα απ'οτι βλεπω απο τις απαντησεις σας (και χωρις να θελω να κανω το δασκαλο) θα ηθελα να σας πω τα παρακατω....
Αφου αποφασισατε να ασχοληθειτε με το συγκεκριμενο ειδος (χαρουλες που θα κανει ο kroud ) θα πρεπει να εχετε ηδη αποφασισει οτι θα χρειαστει περισσοτερος χρονος ασχολιας σε σχεση με αλλα ψαρια (χωρις να θελω να μειωσω τις δυσκολιες ολων των αλλων).
Ο περισσοτερος χρονος σημαινει περισσοτερο διαβασμα (αυτο ειναι καλυτερα να προηγειται), περισσοτερη παρατηρηση και περισσοτερη φροντιδα.....

Johny98130 στη θεση σου δεν θα εκανα τιποτα ακομα. Οι δισκοι ειναι ανθεκτικα ψαρια (γενικα) και δεν πρεπει με την παραμικρη ενδειξη να κανουμε τυφλα θεραπεια (γενικη παρατηρηση). Ταϊζε κανονικα, συχνες αλλαγες νερου και ψαξε μηπως δεις και αλλα σημαδια (στο μελλον).

discusman προφανως δεν χρησιμοποιησες καραντινα (επισης βασικο).
Παράθεση:
Πάντως κάνει κάποιες απότομες κινήσεις λες και θέλει να ξύσει το κεφάλι του πάνω στις άκρες των φυτών
---Αυτο εννοω <ξυσιμο>.Αυτο γινοταν και πριν μπει ο καινουριος μεσα ή αρχισε το φαινομενο μετα??
Προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι προκειται για παρασιτα (μετα τη χρηση του sterazin δεν ειδες διαφορα? - δεν ειναι απαραιτητα gill flukes).
Aπ'οτι εχω διαβασει (και δει) απο μονα τους τα gill flukes δεν ειναι τοσο επικινδυνα (και μαλιστα τα μεγαλα ατομα μπορει να εχουν μονιμα χωρις εμφανες προβλημα, με τα μικροτερα ειναι το προβλημα).
Επισης το κλεισιμο του βραγχιου κατα περιοδους συμβαινει στους δισκους χωρις να σημαινει οτι οπωσδηποτε υπαρχει προβλημα.Οταν ειναι μονιμο τοτε προβληματιζει.
ΕΙναι νωρις ακομα (προσαρμογη) για να πεις σιγουρα οτι εχει Gill flukes.

ΥΓ1. Διαβαστε οπωσδηποτε το link που εδωσα (και οχι μονο αυτο) και αυτο http://www.simplydiscus.com/forum/in...;threadid=1075
για gill flukes.

YΓ2. Πιστευω να μην βγηκε <δασκαλιστικο> το post .Δεν ειχα τετοια προθεση.

YΓ3. Αν ηταν ετσι απλο να διατηρουμε δισκους ποιος θα ασχολιοταν με τις υπολοιπες κιχλιδες???? Πω πω θα πεσουν να με φανε τωρα οι .....βαρβαροι..
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01678 seconds with 11 queries