Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 02-09-09, 06:37
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από michael151 Εμφάνιση μηνυμάτων
το μεγιστο βαθος θα ειναι περιπου 90 ποντους!σκεφτομαι να μη βαλω liner και απλα να φτιαξω τσιμεντενια βαση με τσιμεντοειδες ως επεικαλυψη,για να μη εχω απωλιες νερου απο τη δεξαμενη την ιδια!θα βαλω αντλια(αυτο που ονομαζουν πολλοι "βατραχακι") και φιλτρο(μαλλον αυτοσχεδιο)και σκεφτομαι και μια λαμπα u.v!ο αερισμος δε ξερω αν ειναι αρκετος,αλλα το νερο θα ερχεται απο ενα μικρο καταρακτη,οποτε φανταζομαι πως θα οξυγονωνεται καλα!βασικα ειμαι ακομα στο σκαψιμο και ειχα σκοπο να σας ρωτησω για καθε μου κινηση! για το θολη λιμνη,εννοω επειδη εχω διαβασει καποια αρθρα και δεν εχω καταλαβει καλα,το νερο θα ειναι διαυγες συνεχως ή συντρεχουν καποιοι παραγοντες για να μενει ετσι??
Όσων αφορά τη δημιουργία, να προσέξεις μόνο να χρησημοποιήσης μεταλλική πλέξη, καλύπτοντας πάτο και πλευρές, ώστε να ελαχιστοποιήσεις το ενδεχόμενο απώλειας στο μέλλον.

Είναι όλα σωστά τα όσα λες, όσων αφορά φίλτρο, καταρράκτης, ακόμα και το βάθος γι' αυτά τα ψάρια.
1. Από τη στιγμή που θα χρησιμοποιήσεις καταρράκτη, θα πρέπει να τοποθετήσεις την αντλία, όσο το δυνατόν πιο μακριά από την είσοδο του νερού στη λίμνη. Μην αφίσεις "νεκρά" από οξυγόνο σημεία, να πραγματοποιείται γενική κυκλοφορία του νερού.
2. Πρώτη φορά ακούω τον όρο "βατραχάκι" για αντλία. Τί εννοείς? Εδώ θα πρέπει να προσέξεις ώστε να έχεις ανάλογη αντλία με τα λίτρα σου.
3. Πρέπει να σκεφτείς το σημείο όπου θα τοποθετήσεις την λάμπα υπερίώδους ακτινοβολίας, όπου θα πρέπει να έχεις ηλεκτρική υποστήριξη, αλλά ταυτόχρονα να την κρύψεις, ίσως μέσα στο χώρο του φίλτρου.

Το κρυστάλλινο νερό είναι γεγονός, όταν έχεις όλους τους παράγοντες που το επηρεάζουν σε τέλεια ισορροπία. Θα πρέπει να προσέξεις:
1. Καλή φίλτρανση.
2. Τρόπο κατακράτησης των στερεών (ίσως με τη χρήση υαλοβάμβακα).
3. Ιδανική λάμπα uv αναλόγως λίτρων...και κάτι παραπάνω θα' λεγα...!
4. Χρήση κάποιων φυτών (αν και δεν είναι αναγκαίο στην περίπτωση σου).
5. Έλεγχος υχθιοφόρτωσης.
6. Αποφυγή της άμεσης ηλιακής ακτινοβολίας τουλάχιστον κατά τις θερμότερες ώρες της μεσογειακής ηλιακής ακτινοβολίας.
Τα πιο πάνω εγγυούνται την αποτελεσματική καθαριότητα του νερού.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01521 seconds with 11 queries