Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 14-01-16, 12:23
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stella Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις τρύπα στο μπουκάλι μ βανακι η ρουφάς με σύριγγα;;;αλάτι βάλε Κ περλα εγώ έχω χοντρό 3 ευρώ τα 5 κιλά.2 κουταλιές αλάτι μισή αρτεμια (μια μυτη σόδα)η Αρτέμιδα σκάει από 18 ώρες μέχρι κ 30 σ μένα οπότε δεν την βγάζω από το μπουκάλι απλά συλλεγω αυτήν που χρειάζομαι που σημαίνει πάντα φρέσκια.η κουταλιά που βάζεις δεν σκάει ταυτόχρονα όλη.δεύτερος τρόπος είναι μετά από 18. Ωρες σ ένα μπολάκι με. Αέρα δεν θέλει φως η θερμοκρασία .αυτή θα σκασει στις επόμενες ώρες κ πέρνεις πάλι την ποσότητα που θες !!!!έτσι στο μπουκάλι έχεις την επόμενη κ δεν ξεμενεις.
-------------------------
Συγνωμη....να συμπληρώσω ότι σ μισό λίτρο νερό ή δοσολογια. το οποίο από που θα είναι (ενυδρείο η βρύση )δεν παίζει ρόλο.
Αυτό κάνω κι εγώ.... ίσως τελικά βάζω λίγο αλάτι. Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από argy1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον φιλε μου για να μην παιδευεσαι και πετας και λεφτα ακουσε με προσεκτικα.

Οτι λενε οι εταιριες (και αναπαραγουν στο νετ σαν αντε μην πω οι υπολλοιποι) εχουν σκοπο να χαλας λεφτα.
Η αεραντλια ειναι αχρηστη,η σοδα επισης και αλλατι βαζε λιγο λιγοτερο απ'οτι λενε οι οδηγιες.Ο λογος που λενε καλυτερα υπερ παρα υποαλατοτητα ειναι για να σκανε να ταιζεις και να πεθαινουν μετα απο λιγο.Οι αρτεμιες ζουν και αναπαραγωνται σε λιμνοθαλασσες που υπαρχει υποαλατοτητα.

Οποτε χρειαζεσαι δυο δοχεια που να χωραει θερμαντηρας και θα φτιαχνεις εναλλαξ ωστε να εχεις παντα.Αν κανεις οτι σου πω θα ζουν για 4-5 ημερες στο καθε δοχειο.

Βαζεις στο δοχειο σου τον θερμαντηρα ρυθμισμενο στους 25 και γεμιζεις νερο απο την βρυση (το αντιχλωριο δεν ειναι απαραιτητο γιατι μεχρι να σκασουν θα εχει εξατμιστει το χλωριο) Ριχνεις για καθε λιτρο νερο τεσσερις κουταλιες του γλυκου μαγειρικο αλατι και το δυαλιεις με το χερι σου (και το καλας το μπλε κανει) και στην μυτη του κουταλιου οσα αυγα θες να εκκολαψεις (και να βαλεις πολλα αν δεν τα ταισεις σε λιγες ημερες θα πεθανουν).Αφηνεις το δοχειο στην ησυχια του και σε 24 με 38 ωρες εχεις ζωη.Η αεραντλια οχι μονο δεν ειναι απαραιτητη αλλα θα σε δυσκολεψει και στο μαζεμα των αυγων αφου θα πρεπει να κλεινεις και να περιμενεις να ηρεμησει το συμπαν.Αν δεν βαλεις αεραντλια δεν εχεις κανενα προβλημμα (μεχρι 5 ημερες ζουν εμενα) και οτι ωρα θα θες να τις μαζεψεις θα το κανεις κανευκολα αφου θα ειναι ολες σε μια γωνια του δοχειου που εχει περισσοτερο φως.

Αυτα απο εμενα,δεν το λεω για να το παιξω εξυπνος αλλα για να βοηθησω με ολη μου την καρδια σαν χομπιστας και για να μην παιδευομαστε χωρις λογο
Θα το δοκιμάσω φίλε μου για να βγω από την περιέργεια... σ ευχαριστώ
-------------------------
Τελικά νομίζω ότι βρήκα τι φταίει...
Στο λίτρο θέλει 25-35 γρ αλάτι....
Εγω έβαζα λίγο, 2 κουταλιές του γλυκου ενώ ήθελε μάλλον 2 κουταλιές της σούπας.
Με αποτέλεσμα μετά από μερικές ώρες να ψοφανε οι αρτεμιες.
Χθες το μεσημέρι έσκασε καινούργια και μέχρι το βράδυ είχα κανονικά. Θα φανεί σήμερα μόλις σχολασω
__________________
Σταύρος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pavos : 14-01-16 στις 12:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01935 seconds with 11 queries