Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 27-03-14, 21:38   #1
Νέος (και άσχετος) στην παρέα!
pkouk
Guest
Μηνύματα: n/a

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
pkouk 27-03-14, 21:38
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα παιδιά,

φαντάζομαι είμαι από τα νεότερα μέλη της πραγματικά πολύ όμορφης παρέας που μόνο χρήσιμες συμβουλές μπορεί να δώσει σε όσους θέλουν να ασχοληθούν με αυτό το πανέμορφο χόμπυ. Καταρχάς θα ήθελα να συστηθώ, με λένε Παναγιώτη και η αλήθεια είναι ότι αποφάσισα να ασχοληθώ με το χόμπυ αυτό εξαιτίας των κοριτσιών μου. Εδώ είναι λοιπόν που θα ήθελα την βοήθεια σας αν και για να πω την αλήθεια διάβασα αρχικά πολλά χρήσιμα post για αρχάριους που με έκαναν βέβαια να καταλάβω ότι πρόκειται για μιααααα ολόκληρη ιστορία....

Θα ήθελα να αναφέρω ότι το ενυδρείο που αγόρασα είναι ένα juwel vio40 που όμως βάσει των διαστάσεων του ογκομετρικά πρέπει να είναι γύρω στα 30lt. Ο λόγος δεν ήταν οικονομικός αλλά έλλειψη χώρου.Σαν παρελκόμενα πήρα ψιλό χαλικάκι,μια μικρή σύνθεση κοραλιών, ψεύτικα φυτά και φυσικά το φίλτρο που ήταν μαζί με το ενυδρείο και δεν πήρα θερμοστάτη. Ο πετσοπάς μου είπε να το βάλω σε λειτουργία (το αγόρασα την Δευτέρα) και το Σάββατο μετά από την βοήθεια δύο υγρών που μου έδωσε (sera bio nitrivec και sera aquatan) τα οποία θα βάζω στην συνέχεια μια φορά την βδομάδα, μπορώ να βάλω ψάρια μέσα. Επίσης μου είπε ότι το ενυδρείο παίρνει γύρω στα 7 ψαράκια και μέσα σε αυτά έναν γλύφτη (χλωμό το βλέπω...). Στο σημείο αυτό θα ήθελα να σας αναφέρω ότι είχα πάρει για τα παιδιά ένα πλαστικό "ενυδρείο" με ένα απλό χρυσόψαρο και ένα fancy που τα έχω 2 χρόνια (ύστερα από διάβασμα στο φόρουμ και αυτό είναι έγκλημα!).

Ισχύει τελικά αυτό που μου είπε ότι μπορώ να βάλω τόσο γρήγορα κάποια ψάρια και πόσα μέσα, γιατί διάβασα ότι θέλει κανα μήνα περίπου. Επίσης μου είπε να αλλάζω το νερό μια φορά τον μήνα και μάλιστα το μισό περίπου του ενυδρείου. Τις ακαθαρσίες πως θα τις καθαρίζω; Επίσης το φίλτρο κάνει ένα ελαφρύ θόρυβο σαν βουητό χωρίς να είναι όμως ενοχλητικός, είναι οκ αυτό;

Συγνώμη για το μακρυσκελές ποστ αλλά συγχωρέστε την λαχτάρα και την ασχετοσύνη μου!!!
Εμφανίσεις: 1952
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01432 seconds with 12 queries