Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 11-05-05, 14:30
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Εγω τις εχω να λειτουργουν με ρυθμο σχεδον παντα η μια και καποιες φορες (περιπου σε αναλογια 1 προς 4) η αλλη. Ο σκοπος δεν ειναι να κουνιουνται παντα τα κοραλια τρελα, αλλα να παρεχετε μια κινηση που προσομειωνει το κυμα και αυτο συμαινει πως καλο ειναι να υπαρχει μια χαωδης κατασταση απο ρευματα και οχι απλα να συγκρουωνται στην μεση οι αντλιες γιατι ειναι μεγιστο λαθος, λογο σταθερης ροης του νερου και στην μεση η αμμος θα πηγαινει οπου θελει ενω στα ακρα η ροη θα ειναι πολυ μειωμενη.

Εμπειρικα λοιπον το καλυτερο που εχω βρει για εμενα ειναι να ειναι σε εναλαγη ανα 1 με 2 λεπτα με το συγκεκριμενο mode που κατεληξα και ενω δυνατη ροη δεν υπαρχει αποκλειστικα πουθενα, σε ολο το ενυδρειο ομως υπαρχει "αναβρασμος". Ετσι ολα ειναι καλα απο θεμα ροων και ακομα και τα clams που δεν θελουν δυνατη ροη, εχουν αρκετη ροη για να κουναει για λιγο αλλα ταυτοχρονα να μπορουν να διατηρουν τον μανδυα τους σωστα ανοιχτα και να επωφελουνται απο το φως οσο ποιο κοντα γινεται στο 100%. Το ιδιο ισχυει και για τα LPS.

Ειμαι τοσο ευχαριστημενως, που ακομα και ενα μικρο ενυδρειο να εκανα (300λιτρα) παλι Turbelle θα εβαζα και τις προτεινω ανεπιφιλακτα. Παντα ομως με τον κοντρολερ. Να αποφυγεις οπως σου εγραψα ποιο πανω να ειναι κοντα στην επιφανεια, οπως επισης και να χτυπαει το τζαμι στα πλαγια γιατι η αμμος κατω σιγα και σταθερα θα μετακομιζει στο ενυδρειο κυκλικα οπως ειναι η ροη. Σε 2 με 4 βδομαδες θα καταλαβεις το γιατι εαν το κανεις.

Δεν θυμαμαι ακριβως τωρα το προγραμα που εχω επιλεξει , αλλα εαν σε ενδιαφερει μπορω να φωτογραφισω τον κοντρολερ και να δεις ακριβως τι set-up εχω τελικα χρησιμοποιηση.

Φιλικα Μαριος
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01486 seconds with 11 queries