Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 18-08-21, 13:37
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στη ψαροπαρεα...

Αγαπητή φίλη, δυστυχώς, δεν αναφέρεις βασικά στοιχεία για να πάρεις και τις απαντήσεις που χρειάζεσαι. Αν το φίλτρο είναι στρωμένο, τι έχεις επιλέξει για διακόσμηση και βέβαια μετρήσεις... Γυάλα-βαζο διακρίνω... Που σημαίνει ξεκινάμε με τη σημείωση ότι ζει σε ακατάλληλο χώρο.

Στο χόμπι μας είναι απαραίτητες οι χειροπιαστές ενδείξεις, που τις λαμβάνουμε διαμέσου των τεστ μετρήσεων νερού. "Όλα δείχνουν καλά ή εξαιρετικά" όπως ανέφερε ο κτηνίατρος σου, δεν προσφέρει καμία ουσιώδη πληροφορία.

Πάμε λοιπόν... Κατ αρχήν πρέπει -πάντα- η αμμωνία και τα νιτρώδη να είναι μηδενικά και τα νιτρικά μάξιμουμ μέχρι 20 πριν την αλλαγή νερού. Τις μετρήσεις τις πραγματοποιούμε με υγρά τεστ που πωλούνται στα pet shop. Υπάρχει άπειρο υλικό στο ίντερνετ για να ενημερωθείς για τη διαδικασία. Είναι απλή και εύκολη. Μπορείς εναλλακτικά να πας στο pet shop με νεράκι απο το ενυδρείο και να στο μετρήσουν.

Αυτά γενικά...

Στα πιο ειδικά τώρα. Οι μονομάχοι είναι ψαράκια με συγκεκριμένες απαιτήσεις και άκρως ευαίσθητα, αν μια απο αυτές δεν τηρηθούν. Η ιδιαίτερη δόμηση των πτερυγίων δε συγχωρεί αστοχίες και παραλείψεις από μέρους μας.

1. Μεγάλη προσοχή στο ph. Θέλουν μαλακό νερό, με μικρές σκληρότητες και ph μεταξύ 6-7.5. Απο εκεί και άνω αρχίζουν τα ζόρια.
2. Ελάχιστη ροή στο φίλτρο (έχεις ελπίζω). Γυρίζουμε την έξοδο να χτυπάει στο τζάμι, είναι πιθανό το πτερύγιο να τραυματιστεί αν δεν ρυθμίσουμε την έξοδο του φίλτρου.
3. Χαμηλό φωτισμό. Στρεσαρονται απίστευτα όταν είναι έντονος.
4. Πυκνοφυτεμενο ενυδρείο. Βάζουμε φυτά επιφάνειας για να δημιουργήσουμε σκιές. Δε βάζουμε πλαστικά διακοσμητικά και αποφεύγουμε ρίζες και πέτρες που είναι εν δυνάμει τεράστιος κίνδυνος να σκίσουν τα πτερύγια.
5. Πλούσια διατροφή σε πρωτεινες. Αποξηραμένες, ζωντανές και κατεψυγμένες τροφές τους προσφέρουν ισχυρό ανοσοποιητικό .

Με τη θεραπεία, χωρίς να είμαι εξπερ σε θέματα ασθενειών, θα σου πω ότι θα βοηθούσε το melafix. Εφόσον είναι fin rot όπως διακρίνω στις φώτο. Είναι δραστικό -ηπιο- φάρμακο, που δεν επηρεάζει τη βιολογία. Περίμενε κάποιον πιο ειδικό από εμένα, αν υπάρχει άλλη εναλλακτική. Δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ fin rot, απο όσο έχω διαβάσει το melafix είναι η καλύτερη θεραπεία. Μερικοί χομπίστες που φιλοξενούν μονομάχους ρίχνουν προληπτικά...

Σε κάθε περίπτωση αναγνωρισε την αιτία που προκλήθηκε το πρόβλημα, που γενεσιουργός παράγοντας συνήθως είναι το στρες απο ελλειπείς συνθήκες.Η γυάλα είναι ακατάλληλη όπως το πλαστικό ποτήρι που "στεγάζονται" στο pet shop. Ένα ενυδρειακι τουλάχιστον 30 λίτρων, είναι το "αρχοντικό" που χρειάζονται.

Στο αναφέρω επειδή το αγαπάς και δείχνεις δεμένη με το ζωντανό.

Ελπίζω να βοήθησα κάπως... By the way όμορφος ο ψαριδης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01718 seconds with 11 queries