Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #38  
Παλιά 06-12-14, 06:15
Το avatar του χρήστη grtasos
grtasos Ο χρήστης grtasos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-04-2004
Μηνύματα: 6
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην grtasos
Προεπιλογή DIY Aquarium Overflow

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εφαγα αρκετο καιρο να ψαχνω μια λυση φθηνη και αξιοπιστη για υπερχειλιση στα ενυδρεια μου ωστε να βαλω σε εφαρμογη ενα συστημα αυτοματης αλλαγης νερου...... Αφου εψαξα και ειδα διαφορα ειδη μηχανικων και ηλεκτρονικων φλοτερ τα απεριψα τοσο λογω τιμης οσο και λογο αξιοπιστιας.....Αρχισα να σκεφτομαι μια απλη λυση και ξεπατικωσα και ενα ετοιμο κουτι που ειδα να πουλιεται στο νετ..Το αρχικο αποτελεσμα ειναι αυτο που φαινεται στις πρωτες φωτο.....Τα υλικα που χρησιμοποιησα ειναι παμφθηνα και πανευκολα...... Ειναι 2 ταπερ απο ετοιμες σαλατες τα οποια (αφου πρωτα εφαγα το περιεχομενο) επλυνα επιμελως και κολλησα το μικρο μεσα στο μεγαλο.....Στον πατο του μεγαλου εκανα μια τρυπα και στεγανωσα με σιλικονη μια διοδη απο την οποια στελνω το νερο με ψιλη σωληνα αεραντλιας στο μπαλκονι ( για λογους αισθητικης). Το χειλος απο το μικρο ταπερ ειναι χαμηλοτερα απο το χειλος του μεγαλου...... Στο μικρο ταπερ εφερα μια σωληνα απο το ενυδρειο οπως φαινεται στη φωτο..... Στηριξα την κατασκευη με τσερκοταινια στοχευοντας το χειλος του μικρου ταπερ να ειναι στο υψος που θελω να εχω την τη τελικη σταθμη του ενυδρειου μου......Στην καμπουρα που εκανε η σωληνα εβαλα μια μικροτερη σωληνα (αεραντλιας) με συνδεσμο και βανακι απο κηπευτικα( πλαστικα εξαρτηαμτα για σταγδειν). Ανοιγοντας το βανακι ρουφω τον αερα απο ολη τη σωληνα και γεμιζει νερο- κλεινω το βανακι προσεχοντας η κεντρικη σωληνα να ειναι γεματη νερο....... Το συστημα ειναι ετοιμο......Οσο προσθετω νερο στο ενυδρειο και ανεβαζω τη σταθμη του νερου , νερο φευγει απο τη σωληνα στο μικρο ταπερ για να εξισωσει τις δυο σταθμες. Το νερο υπερχειλιζει και πεφτει στο μεγαλο ταπερ που εχω τη συνδεση για την αποχετευση και απο μας αποχαιρετα..... Το συστηματακι αυτο ειναι αρκετα ευκολο και μεχρις στιγμης αξιοπιστο.....Φυσικα το νερο μπαινει στο ενυδρειο πολυ αργα ωστε να το προλαβαινει η υπερχειλιση αλλα ακριβως αυτο ηθελα.....Καλο ειναι πριν απο καθε χρηση ενας οπτικος ελεγχος στο σωληνα μηπως και εχει χασει το νερο του οποτε ξαναρουφαμε απο το βανακι να γεμισει.... Αν ο σωληνας εισοδου στο ενυδρειο ειναι αρκετα χαμηλα απο την επιφανεια του ενυδρειου ειναι μαλλον δυσκολο να αδειασει ο σωληνας.....



Μια αναθεωρηση που σκεφτηκα μετα ηταν η τρυπα για την αποχετευση στο μεγαλο ταπερ να γινοταν χαμηλα στο πλαϊ και να εβαζα σφηνωτα την πλαστικη σωληνα αποχετευσης οπως φαινεται στις τελευταιες φωτο (ευκολοτερη σταγανωση)..... Για πιο μερακληδες η κατασκευη μπορει να γινει απο πλεξι γκλας οπως φαινεται στις τελευταιες φωτο με κοστος γυρω στα 15€





DIY Aquarium Overflow
πάρε μερικές ιδέες
https://www.youtube.com/watch?v=65yVr7DiDls


https://www.youtube.com/watch?v=d6vhmTtuVQg
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01730 seconds with 11 queries