Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 28-02-10, 09:31
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Smile DIY εξωτερικό φίλτρο... ιδέες...

Καλημέρα σε όλους...
πρωινός σήμερα αν και Κυριακή, αλλά χθες είχα αϋπνίες και σκεφτομούν μια κατασκευή για το ενυδρείο μου! Ε και είπα να μου λύσετε κάποιες απορίες που δημιουργήθηκαν...

Καταρχήν όπως λέει και ο τίτλος μιλάμε για DIY εξωτερικό φίλτρο για 200 λίτρα ενυδρείο.
Θα μου πείτε για τόσα λίγα λίτρα γιατί να μην το αγοράσω έτοιμο?? Ε γιατί όλοι προσπαθούμε αν μπορούμε να γλυτώσουμε κάτι να το γλυτώσουμε, γιατί η χαρά της δημιουργίας είναι πάντα μεγάλη, γιατί μ'αρέσει να φτιάχνω, γιατί.... γιατί...γιατί...

Πάμε λοιπόν...

1. Καταρχήν η σκέψη είναι για ένα πλαστικό δοχείο (εδώ θέλω την βοήθεια σας με ιδέες). Τι μέγεθος πρέπει να είναι! Πόσα λίτρα. Ίσως 4-5? Νομίζω ότι υπάρχουν πολλά δοχεία με τέτοιο μέγεθος.
2. Η λογική/ιδέα να κατεβαίνει το νερό στο δοχείο με φυσική ροή από το ενυδρείο?
3.Τι αντλία θα χρειαστεί για να ανεβάζει το νερό από το δοχείο αυτό στο ενυδρείο. Ύψος περίπου 1 μέτρο, ίσως περισσότερο. Αυτό είναι το πιο σημαντικό για το οποίο δεν μπόρεσα να βρω λύση ψάνχωντας στο ιντερνετ.
4.Επίσης σημαντικό. Σε περίπτωση διακοπής στα αγοραστά εξωτερικά φίλτρα, πως αποφεύγεται η πλημμύρα? Φαντάζομαι ότι το canister κλείνει αεροστεγώς, ώστε αν λόγω διακοπής σταματήσει η ροή προς το ενυδρείο από την αντλία, τότε γεμίζει έως πάνω το canister και σταματάει να κατεβαίνει νερό. Αυτή είναι η αρχή λειτουργίας? Αν ναι, τότε θα πρέπει να βρω τρόπο ώστε να κλείνει το δοχείο στεγανά. (Θα μπορούσε να γίνει με 2 πλαστικές τσιμούχες, μία στο δοχείο και μία στο καπάκι, που θα εφαρμόζουν καλά και 4 κλιψάκια στο καπάκι που θα το κρατάνε κλειστό).
5.Υπολογισμός της ροής καθόδου του νερού προς το δοχείο ώστε να είναι ίδια με την ροή ανόδου από την αντλία (για να μην έχουμε δυσάρεστα αποτελέσματα). Αυτό ίσως επιτευχθεί με δοκιμές. Ή τέλοσπαντων δεν το θεωρώ ακατόρθωτο.

Αυτές είναι οι σκέψεις μου.

Αν μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει λιγάκι ώστε να το ξεκινήσω...

Ευχαριστώ προκαταβολικά.... και καλημέρα σε όλους
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01621 seconds with 11 queries