Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 28-09-04, 01:54
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Πρεπει να όμολογήσω ότ ι δεν μπορώ να λειψω λιγες μερες και βγάζετε τα ματια σας...

Το τοπικ δεν θα κλειδωθει γιατι είναι ενδιαφερων για όλους αλλα θα παρακαλουσα εντόνως και κυρίως τον αγαπητό Θεοφίλο να κατεβάσει τους τόνους.

Θεοφιλε....
Το δοκιμασες...
Μπραβο και ευγε σου ....
Καλα κανεις και το αναφέρεις.....
Απο την στιγμη που το έχει δοκιμασει όμως μην ζητας την γνωμη για το αν είναι εντάξει να το κανεις...
Εφόσον έχεις δόκιμασει το νερο με ψαρία (και μαλιστα μεσογείακου τύπου ) τύπου μπραβο σου και θα σε παρακαλουσα να αναφέρεις πληρως τις εμπειρίες σου εδω έτσι ωστε να το κανουν και άλλοι.
Αλλα κατι στο οποιο έχει δίκιο ο Νικος είνια το γεγονός ότι διαφορετική χημεία έχει το νερο της Μεσογείου απο το νερό της Ερυθράς , του Ινδικου και ουτο καθ'έξης .
Επισιης πρεπει να γνωρίζεις (που ήδη νομιζω ότι το ξερεις ) ότι η Μεσογειος είτε το θελουμε είτε όχι είναι η ποιο μολυνσμενη θαλάσσια περιοχη του πλανήτη εδω και 2000 χρόνια μια και αποτελει τον "βοθρο" όλων των παρακτιων ,(αλλα και των γειτονικών τους) κρατών για τα λύματα τους, ενω συγχρόνως το ρευμα της ανανέωσης της με΄σω των στενων του Γιρβλαταρ και του καναλιού του Σουεζ είναι πολύ μικρά... Οι συγκεντρωσεις βαρεών μετάλων απο διαφορες ανθρωπινες διεργασείες είναι κατα πολύ μεγαλύτερες απο την αμέσως μικροτερη συγκρισιμη μετρηση ανα τους ωκεανους και όσο αφορα την αλατότητα και αυτή είναι σε υψηλα ποσοστα σε σχεση με τις αλλες τίμες.
Μεσα σε αυτα τα χρόνια έχει λαβει χώρα η πολυ γνωστη σε όλους διαδικασία της προσαρμογής που επιτρεπει στους θαλάσσιους οργανισμους
να ζουν σε αυτο το περιβάλλον και να αναπτυσωνται...

Αυτο που εγω λεώ σε όποιον με ρωτάει είναι :
"οκ εγω πρωσοπικα ΔΕΝ θα το έκανα γιαυτό και τουτο τον λόγο ΑΛΛΑ !! εαν θες κανε το και πες μου μετα το αποτελεσμα... επισης δώσε και μια πληρη περιγραφη των ενεργειων σου έτσι ώστε αν αποφασίσω να το κανω και εγω να μπορω να έχω ενα θετικο αποτελεσμα και να μην γυρναω να λεω μετα "κοιτα τι με εβαλε να κανω και εγώ ο ηληθιος τον πιστεψα με κλειστα ματια" ή εαν αποτυχεις να μπορούμε μετα να βρούμε ακριβως τον λογο που απετυχες και να ξαναδόκιμασουμε μπας και κανουμε τιποτα..."

Μπορεις να είσαι σίγουρός ότι και εγω έαν είχα προσβαση σε καθαρό νερο και χώρις κόπο (πχ εξοχικο στις νοτιες παραλιες της Κρήτης στα 100 μετρα απο την ακρογιαλια σαν τον μπιπ! αντρα της ξαδελφης που ουτε μια φορα δεν με έχει καλεσει ο Γροθος ) οχι απλως θα το σκεφτώμουν αλλα σιγουρα θα είχα κατασκευάσει συστηματα αντιστοιχα του Λη Ενγκ και με τοπικους οργανισμους (η νοτιος Κρητη έχει μερικα απο τα σωζώμενα κοραλια και υφαλους της Μεσογείου)

Αν δεν κανεις καμια αναλυση στο νερο της Μεσογέιου τότε δεν μπορεις να είσαι σίγουρος γιατο τι βάζεις μεσα στο ενυδρειο σου. Αυτο είνια ισως και το δυνατότερο επιχηρημα για το «συνθετικο νερο» απο συσκευές Α/Ο και αλατια.

Επισις όπως το έθεσε και ενας καλός φίλος στην συζητηση που καναμε μετα την αναγνωση των μυνηματων σας :
«->ο shimek είναι μία άποψη - σοβαρή αλλά άποψη - οι χιλιάδες ανθρώπων που το χρησιμοποιούν συνεχίζουν να είναι άποψη και όχι έρευνα. <- Λεει ή δε λεει μαλακιες.Απο την αλλη όταν κανει κατι , και το κανουν ακομα καμποσες χιλιαδες κοσμου και δουλευει ακομα και αν δεν υπάρχει ερευνα , σιγουρα υπάρχει ενα ισχυρο επηχειρημα για την ορθοτητα του. Αλλα δεν παυει να είναι αποψη. Αλλα επιδει μπορει και μια εκ διαμετρου αντιθετη αποψη να δουλεψει πρεπει να δεχόμαστε -με μια γερη δοση αμφιβολιας- όλες τις αποψεις και να επιλέγουμε εμεις τι δουλευει για τον εαυτο μας καλυτερα»

Και ας μην ξεχναμε ότι εαν εσυ έχεις μια άποψη , το ίδιο μπορω να έχω και εχω. (τουλαχιστον εφοσον μου το επιτρεπει το συνταγμα και δεν σε λενε Γιώργάκη Θαμνο )

Την παραπανω διεργασια (καταγραφη δηλαδη ) μονο εναν εχω δέι να την κανει και να δημοσιοποιεί την επιτυχια του ή την αποτυχια του. Και μπορω να πω ότι ακομα και τις αποτυχίες του κου Ρεκλου τις διαβάζω με μεγάλο ενδιαφέρον. Ακριβως γιατι τις καταγραφει τοσο αναλυτικα.

Αγαπητε symbil
Ουσιαστίκα συμφωνουμε...
Και αν διαβασεις και τα γραφώμενα του Νικου ή αν μηλίσεις μαζι του θα δείς οτι και με αυτον συμφωνείτε....Οπως και με τον Θεόφιλο
Απλα πιστευω οτι ειδες ότι ανεβηκαν οι τονοι και σε πηρε και έσενα η μπαλα....
Καλο θα είναι να μην παρασυρόμαστε απο την εξαψη της στιγμης.....
Ναι αν είχα και εγω λεφτα μπορεις να είσαι σιγουρός οτι θα είχα φτιαξει το τελειο ενυδρειο (εχω αλλωστε 90τμ σαλονι να γεμισω. Αν και αντιπολιτευση στο σπίτι )
Και αν βαριώμουν λιγο μπορεις να είσαι σιγουρος ότι θα είχα ενοικιασει τις υπηρεσίες του Αποστολου απο τον Ωκεανο ή του Ευγένιου απο την Μπελουγκα για να μου το συντηρουν και να ειναι «Τζιτζι!»
Αυτο που λεει ο Νικος είναι το ιδιο που έγραψα και παραπανω.. «Φιλε ενταξει κανε το αλλα εφοσον με ρωτας τότε εγω πιστευω αυτο!, με όλο το θαρος της γνώμης μου...»
Και είναι δεδομενο ότι όταν ζητας μια γνώμη θα λαβεις και την θετική αλλα και την αρνιτικη απαντηση... Στο χερι σου είναι να διαλεξεις μετα το αν θα ακολουθησεις της γνωμες που διαβασες. Και το συμαντικοτερο... Ειναι μονο γνωμες!. Μπορει εγω να ειμαι ο σουπερ ντουπερ υδροβιολογος.... αν με ρωτησεις κατι θα σου πώ απλα την γνωμη μου ... στο χερι σου αν θα την ακουσεις και θα την λαβεις υποψην ή όχι.
Το να διαρηγνίουμε τα ιματια μας όμως επειδη καποιος μας προτεινε εναν αλφα συνδιασμο εξοπλισμου που δουλευει σε αυτον δεν νομιζω ότι είναι και ότι καλυτερο....
Και αν νομιζεις ότι έχω αδικο εδω είμαι να το συζητήσουμε...
Αλλα σε χαμηλους τονους παρακαλω (και πμ)...

Γενικα προς όλα τα μελη που διαβάζουν το παραπανω θεμα....
Τεθηκε ένα θεμα πολύ ενδιαφερων και θα ήτο κριμα να αναγκαστω να το κλειδώσω επιδει ανεβηκαν οι τόνοι.
Θα παρακαλουσα τους συμμετεχονες να επιδήξουν συνεση και αυτοσυγκράτηση όπως ήδη κανουμε και οι υπολοιποι.
Εαν καποιος έχει να πει κατι σε καποιον αλλο περισσότερο πρωσοπικο τοτε θα παρακαλουσα σε πμ. Διαφορετικα σας προειδοποιω (αχχχ για αλλη μια φορα) ότι θα αναγκαστω να κλειδωσω το θεμα όσο ενδιαφερων και αν είναι ....

Τις αποψεις μου επι του θεματος τις κατεθεσα , ορίστε, ιδου η Ρόδος ιδου και το πηδημα...

Αλλα παρακαλω παρα πολυ... μονο επι του θεματος απαντησεις...



Κουρασμενα.....
Αλέξανδρος
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02827 seconds with 11 queries