Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 25-08-10, 22:02
Το avatar του χρήστη pitsfitili
pitsfitili Ο χρήστης pitsfitili δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2010
Περιοχή: Ελλάδα, Αθήνα, Ν. Κηφισιά
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή Παρουσίαση 250l θαλασσινό ενυδρείο, μέσα από τα μάτια ενός ερασιτέχνη

Για να ξεκινήσουμε από τα βασικά... Αν δεν διαθέτετε τουλάχιστον 2500 ευρώ στην άκρη για τα πρώτα πρώτα έξοδα, καλύτερα να το σκέφτειτε ξανά... Επίσης αν δεν έχετε γνωστό που πραγματικά να ξέρει και να μπορεί να σας βοηθήσει καθ' όλη τη διάρκεια του στησήματος του ενυδρείου, καλύτερα το προαναφερθέν χρηματικό ποσό να το κάνετε ταξίδι στη Βαρκελώνη που τα σπάει κάθε εποχή! Όσο τραγικό και αν ακούγεται, όλα τα μαγαζιά με είδη ενυδρείων κοιτάζουν να πουλήσουν και όχι να κάνουν αναγκαστηκά και την καλύτερη δυνατή δουλειά, ενώ στα foroums, ναι μεν γράφουν κάποιοι που ξέρουν, αλλά δεν σταματά να υφίσταται και τρομερή παπαντζολογία...
Ως καθαρά άσχετη λοιπόν και εγώ, μετά απο 3 ενυδρεία γλυκού νερού, αποφάσισα να τσεκάρω τιμές για θαλασσινό! Επί 2 εβδομάδες έτρεχα σε όλη την Αθήνα (είμαι φοιτήτρια και έχω πολύ ελεύθερο χρόνο) για να κάνω μια ολοκληρωμένη έρευνα. Πήγα σε 11 διαφορετικά μαγαζιά, ένα εκ των οποίων μεγάλη αλυσίδα pet shop, το οποίο ήταν και το τραγικότερο όλων, και πριν από την τελική επιλογή μπήκα σε όλα τα γνωστά foroum για να δω μήπως μου διαφεύγει κάτι... Πράγματι λοιπόν, στις 3 Ιουλίου 2010 αγόρασα ένα ενυδρείο 250l, που θεωρητικά τα είχε όλα ενσωματωμένα και δεν θα χρειαζόταν να αγοράσω κάτι, πέρα από αραγωνίτη και βράχο! Το ενυδρείο είναι REDSEA MAX και πάει μαζί με το έπιπλό του περίπου 1600 ευρώ... Μπορεί να ακούγεται πανάκριβο, αλλά εκτός από την καμπίνα και το, πραγματικά, βολικότατο και ντιζανιάρικο ντουλαπάκι, περιέχει 4 κυκλοφορητές, το skimmer, 6 λάμπες άκρως κατάλληλες για reef, θερμοστάτη, 2 χρόνια εγγύηση και το σημαντικότερο είναι ότι στην ουσία δεν μπλέκονται και δεν φαίνονται πουθενά καλώδια (όσοι μένετε με γιαγιάδες καταλαβαίνετε τη σημασία αυτού του στοιχείου).
Όπως προανέφερα ήμουν τελείως άσχετη όσον αφορά θαλασσινά ενυδρεία... Φαντάζεστε, λοιπόν, πώς πήγε περίπατο όλη η χαρά του καινούριου μου αποκτήματος όταν μου έφεραν στο σπίτι 2 μεγάλα κουτιά και μου είπαν απλά "μεγειά" και έφυγαν... Μόνο για το επιπλάκι έκανα 3 ώρες να το στήσω, και άλλο ένα τεταρτάκι για να τα βάλω όλα στη θέση τους, όπου εκεί κατάλαβα ότι στην πραγματικότητα είχαν μείνει στην άκρη όλα τα εξαρτήματα, αφού δεν είχα ιδέα ποια ήταν η σωστή θέση για να μπουν και πως να τα βάλω και να τα συνδέσω! Πελάγωσα, τα παράτησα όλα όπως ήταν και άρχισα να κοιτάω μήπως βρω κάτι σε κάποιο foroum... Τίποτα...
Εδώ, θέλω να αναφερθώ στο ένα και μοναδικό καλό που έχει κάνει το facebook... Όταν έγραψα ότι πήρα ενυδρείο ένας από τους άσχετους φίλους (του poker συγκεκριμένα) μου έπιασε την κουβέντα και έμαθα πως έχει ενυδρεία και ασχολείται επαγγελματικά με αυτό... Να ναι καλά λοιπόν το φατσοβιβλίο... οφείλω να παραδεχτώ ότι ακόμα δεν θα είχα βγάλει άκρη...! Πράγματι, αυτός ο φίλος με βοήθησε παααρα πολύ, και αυτή τη στιγμή περιμένω να μπει ο Σεπτέμβρης να βάλω ψαράκια...
Προς όλους τους ερασιτέχνες (άσχετους) που σκοπεύουν να επενδήσουν στο ενυδρειing, απ' όποια τιμή σας πουν, να σκέφτεστε κοντά άλλα 600-800 ευρώ, μέχρι το σημείο που θα βάλετε το πρώτο ψάράκι... Για αρχή πρέπει εκτός από το ενυδρείο αυτό καθ' αυτό και τα συμπράγκαλά του (που θα σας τα πουν όλοι) πρέπει να υπολογίζετε: αλάτι, βράχο (10%-95% των καθαρών λίτρων), αραγωνίτη, μηχανηματάκι αντίστροφης όσμωσης, βαρέλι στο οποίο θα βάζετε το καθαρό πλέον νεράκι, extra κυκλοφορητή για να μεταφέρετε το καθαρό αυτό νεράκι στο ενυδρείο (εκτός και αν σας αρέσει να παιδεύεστε με μπουκαλάκια, κανατούλες και κουβαδάκια), ένα ψυκτικό μηχάνημα για να μην βράσουν τα ψάρια το καλοκαίρι, μια βαλίτσα test για το νερό και οπωσδήποτε ένα ρεφρακτόμετρο για να τσεκάρετε την αλατότητα! Επίσης, να έχετε υπ' όψιν ότι ο βράχος έχει μια μεγάλη διαδικασία δεσήματος (μονο του θα πάρει περίπου 3-4 ώρες) όπου και παίρνει την τελειωτική του μορφή!
Παρακάτω επισυνάπτω και κάποιες φωτογραφίες...











Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02128 seconds with 11 queries