Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 14-04-13, 20:44
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akis7
Να διατυπωσω την απορια μου εγω σχετικα με τα φιλτρα και τα οσα ειπες..
Αν γινει υπομνημα ας διαγραφει η ερωτηση.
Πως μπορει 3 φιλτρα με σχεδον τα ιδια χαρακτηριστικα το ενα ο κατασκευαστης να το δινει για ενυδρεια απο 60-160 λιτρα και το αλλο απο 100-250 λιτρα.
Μιλαω για το cristalprofi e700, to terta ex700 και το EHEIM ecco pro 300.
3 φιλτρα με παρομοια χαρακτηριστικα τα δυο πρωτα εχουν μεγαλυτερης χωρητικοτητας καδο αλλα 50 l/h ροη λιγοτερο απο το τριτο κι ομως η διαφορα που δινουν οι κατασκευαστες για τα λιτρα τα οποια ειναι καταλληλο καθε φιλτρο ειναι μεγαλη.
Που οφειλεται αυτη η διαφορα???
Τελικα προσεχουμε τα χαρακτηριστικα του φιλτρου ή τα λιτρα του ενυδρειου για τα οποια ειναι καταλληλο το φιλτρο συμφωνα με τον κατασκευαστη??
Αυτο αναφερω ως σημειο της προσοχης μας και εγω στο συμπερασμα. Δεν πρεπει να δινουμε σημασια τι γραφει ο κατασκευαστης σχετικα με τα καταλληλα λιτρα, γιατι ουσιαστικα το καθε ενυδρειο εχει αλλες αναγκες.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ
εμενα τα λιτρα που γυρναει το φιλτρο δεν μου λεει τιποτα παντως
Η δικη μου γνωμη ειναι οτι λεει κατι, αλλα οχι τοσο σημαντικο, αν μιλαμε για φυσιολογικα μεγεθη. Αν μιλησουμε για τα ακρα, ισως πει κατι. Για παραδειγμα, σε ενα 300αρι ενυδρειο με mbuna και με φιλτρο κυκλοφοριας 200 λιτρα/ωρα, ισως να μην το δουμε ποτε χωρις θολο νερο και χωρις κυανοβακτηριο. Θεμα γουστου, βεβαια, παντα.Απο την αλλη, ενα 60αρι ενυδρειο με ενα μονομαχο και κυκλοφορια 1000 λιτρα/ωρα, θα ειναι πλυντηριο.

Σε μια μεση κατασταση, νομιζω εχει λιγη σημασια αν το φιλτρο γυρναει 2 ή 5 φορες τα συνολικα λιτρα του ενυδρειου. Αλλα θα μπορουσαμε να παρουμε ως εναν παραγοντα για την επιλογη του φιλτρου μας τη ροη, αυτη τη μεση κατασταση και οχι τα ακρα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02020 seconds with 11 queries