Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 02-07-19, 05:50
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Ευχαριστω , θα εχω ενα λεπτο στρωμα αμμου πιο πολυ για τις σαλιαρα η γοβιο που σκαβουν και τρωνε αμμο
Τελικα οπως βλεπω θα γινει η αλλαγη σε θαλασσινο!
Τις κιχλιδες μου θα τις χαρισω σε ενα ξαδερφο μου που εχει ενα μεγαλο αδειο ενυδρειο
Το sump δυστυχως το ξεχναμε προς τυο παρον γιατι πρωτον δεν εχω βρει τζαμα που να κανει τρυπες στρο ενυδρειο (οσους ρωτησα μου ειπαν θελουν μονο το τζαμι) και δευτερον εκτος απο την κατασκευη sump-αγορα εξτρα αντλισς χρειαζονται και μετατροπες στο επιπλο γιατι δεν εχει αρκετο χωρο στο ντουλαπι για sump, και ως γνωστον πολλες μετατροπες= φασαρια+εξοδα=γκρινια της συζυγου (οι παντρεμενοι το ξερουν καλυτερα!),οποτε θα το παλεψω με το κανιστρο που θα εχει το ρολο του φιλτρου για ανθρακα - αντιφωσφωρου πιο πολυ ,βιολογικο κεραμικο υλικο δεν ξερω αν πρεπει να βαλω (χωραει αρκετο ειναι 10 λιτρα) ή αν ο βραχος θα κανει το φιλτρρισμα που και εκει εχω προβληματισμο αφου δεν νομιζω να βρω τραγανα αλλα βραχακια με ζωη πανω τους οσο το δυνατον πιο πορωδη,οποτε ισως να χρειαζεται να μπει και κεραμικο υλικο στο κανιστρο για να βοηθαει την βιολογια
Εχω 3 κυκλοφορητες να βαλω , οι 2 ειναι απο 3000λτ/ω και ενας 1500λτ/ω επιφανειας που εχει και σωληνακι αερα και εκτος απο νερο βγαζει φυσαλιδες για οξυγωνωση του νερου
Skimmer δεν ξερω αν θα βαλω γιατι αν βαλω τον κινεζικο 20 ευρω θα ειναι σιγουρα ανεπαρκης γιατι με το ζορι κανει για 80αρι-100αρι ενυδρειο ,ποσο μαλλον για 150αρι, και μεγαλυτερο δεν θελω τοσο για το κοστος οσο και οτι χωρις sump θα φαινεται πολυ
Την ελλειψη skimmer θα προσπαθησω να την καλυψω με αλλαγες νερου 50 λτ 2 φορες το μηνα, ειναι 33% των λιτρων του ενυδρειου 2 φορες το μηνα ,απο την αλλη η αλλαγη νερου εκτος απο την αφαιρεση των κακων στοιχειων που δεν θελουμε κανει αναπληρωση των καλων που θελουμε, διαφορετικα αν κανουμε πολυ αραια αλλαγες νερου εκτος απο skimmer χρειαζομαστε να προθετουμε στοιχεια στο νερο κατι που θελω να αποφυγω αφου η φιλοσοφια του στησιματος του μεσογειακου που κανω ειναι αλλαγες νερου απο θαλασσα για τους λογους που ειπα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,13340 seconds with 11 queries