Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 04-09-18, 16:23
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Σκέφτομαι να βάλω 3 αρσενικά + 7 θηλυκά (αν βρώ και μπορέσω να τα ξεχωρίσω!). Ρώτησα σε ένα πετσοπ στο Χαλάνδρι και έχει 4 (δεν ξέρω φύλο) αλλά θα φέρει κι άλλα μέσα στο Σεπτέμβρη οπότε μέχρι να ετοιμάσω το ενυδρείο μου θα έχουν έρθει ελπίζω.

Τώρα προσπαθώ να δω τι θα κάνω με τα φυτά και το υπόστρωμα.
@evina: από τις φωτογραφίες δεν μπορώ να καταλάβω τι υπόστρωμα έχεις: άμμο ή χαλίκι. Και είναι απλώς σκούρο ή μαύρο; Αν δεν είναι μαύρο από που το πήρες;
Πάντως ψάχνοντας διαδικτυακά δεν έχω βρεί σκούρο (είτε χαλίκι είτε άμμο). Μόνο μπεζ και μαύρο. Μήπως να πάρω μαύρο και να το ανακατέψω με αυτό που έχω; Υπάρχει κάποιος λόγος να αλλάξω σε άμμο;

Τέλος σκεφτομαι να κρατήσω την anubia, αλλά θα τη βάλω στην άκρη αριστερά ή δεξια μαζί με το mopani αφού πρώτα την κλαδέψω αρκετά (η αλήθεια είναι ότι τη λυπάμαι έτσι που έχει φουντώσει και ανθίζει συνεχώς αλλά έχει πιάσει σχεδόν όλο το ενυδρείο).
Οι βαλισνέριες δεν ξερω αν θα επιβιώσουν. Αν τα καταφέρουν θα τις βάλω πίσω (δεν ξέρω πως θα τις κρατήσω εκεί χωρίς να απλωθούν παντού).
Επίσης λέω να προσθέσω: μία ρίζα κάπως πιο ψηλή για κρυψώνες, Java fern (να κρύψει τον εξοπλισμό), lemna minor και ίσως και java moss (αν και δεν ξέρω που θα τη βάλω).
Κερατόφυλλο και egeria densa όσες φορές το δοκίμασα (με το χρυσόψαρο) είχαν λιώσει οπότε λέω να μην το δοκιμάσω ξανά.
Τέλος θα ήθελα να βάλω κάτι πολύ χαμηλό μπροστά αλλά από ότι βλέπω δεν υπάρχει κάτι εύκολο - οι "τάπητες" θέλουν υποχρεωτικά υπόστρωμα (τύπου flourite);
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01452 seconds with 11 queries