Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 02-06-17, 15:49
Το avatar του χρήστη Neoklis
Neoklis Ο χρήστης Neoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 1.339
Προεπιλογή Σκέψεις για επιστροφή στο χόμπυ..!

Καλησπέρα, αφού κατά κάποιο τρόπο τα πράγματα έχουν μπει σε μία νέα γραμμή (κάτοικος πλέον Ηρακλείου Κρήτης), σκέφτομαι να επιστρέψω στο άθλημα.
Όλα βέβαια θα γίνουν σιγά σιγά μιας και οι επαγγελματικές υποχρεώσεις τους καλοκαιρινούς μήνες δεν αφήνουν περιθώρια για κατασκευές. Ωστόσο, με το τέλος της σεζόν υπάρχει απεριόριστος χρόνος για γούστα!!!!

Ανοίγω λοιπόν αυτό το θέμα, μιας και θέλω τα φώτα σας σε θέματα τα οποία λόγω των ραγδαίων εξελίξεων έχω μείνει ανενημέρωτος..

Εξοπλισμός υπάρχει αρκετός από το προηγούμενο ενυδρείο. Θα γράψω αναλυτικά παρακάτω τι θα κρατήσω και τι θα αγοραστεί εκ νέου.

Πάμε λοιπον για να reefάρουμε...!!



Διαστάσεις ενυδρείου σκέφτομαι κάτι σε κύβο 80x80x50 ή 100x80x50 με μαλακά και λίγα σκληρά.
Sump θα γίνει όσο χρειαστεί για να χωράει τα πάντα.


Skimmer
: ATB υπάρχει!
Κυκλοφορία: Vortech MP20 (x2) υπάρχουν!
Αντλίες sump: Εheim 3000 (x2) υπάρχουν!
Φωτισμός Θα πάω μάλλον στην λύση των LED, στην οποία έχω μαύρα μεσάνυχτα.
Ζουμιά: Λέω για balling method, ακούω προτάσεις.
Έλεγχος θερμοκρασίας,Ph, etc σκέφτομαι να δοκιμάσψ να πάω στο ferduino (http://www.ferduino.com/forum/). Το είχα τσεκάρει στο παρελθόν και μου φαίνεται ολοκληρωμένη λύση.

Όλα θα γίνουν αργά και μελετημένα, μιας και θέλω να χαρώ όλα τα στάδια των σχεδίων και της κατασκευής.
Το ενυδρείο μιας και κάποια διαστήματα το χειμώνα μπορεί να λείπω θέλω να είναι έτσι στημένο με γενικά χαμηλές απαιτήσεις.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01558 seconds with 11 queries