Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #192  
Παλιά 02-10-13, 11:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sofos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης από προχτές προσπαθώ να καθαρίσω το ξύλο που είχα πάρει πριν κάποια χρόνια για το ενυδρείο αλλά το είχα βγάλει αμέσως γιατί μου χρωμάτισε το νερό. Το έχω βάλει σε μια λεκάνη με νερό και κάθε 12 ώρες περίπου αλλάζω το νερό με νέο βρασμένο. Λογικά δεν θα το τοποθετήσω ακόμα γιατί προσανατολίζομαι στο να αλλάξω και το χαλίκι και να βάλω χαλαζιακή άμμο (το μόνο που με απασχολεί είναι αν λερώσει με τον καιρό) και φυσικά ακόμα περισσότερες πέτρες στις δύο άκρες του ενυδρείου.

Φυσικά δεν έχω ξεχάσει και το βιολογικό υλικό που θα βάλω και στο δεύτερο φίλτρο που τώρα έχει μόνο το σφουγγάρι και τον άνθρακα. Αλλά σιγά - σιγά γιατί έπεσαν όλα απότομα και στο τέλος θα φάω ξύλο για τα έξοδα που κάνω
Το ξυλο θελει πολλα νερα για να μη βγαζει χρωμα.
Αν θελεις να μην εχει χρωμα το νερο (που δεν ειναι καθολου κακο για αυτα τα ψαρια παντως) μπορεις να βαλεις ενεργο ανθρακα στο φιλτρο να το τραβαει.

Αν παρεις αμμο ανοιχτου χρωματος, θα ειναι δυσκολο να μη φαινεται βρωμιτσα, εκτος κι αν βαλεις wave makers να τη βαρανε.
Κοιτα για πιο σκουρο χρωμα.
Επισης προτεινω να βαλεις λιγο πιο χοντρη αμμο απο οτι συνθηως.
Αμμοχαλικο, κατι αναμεσα σε αμμο και χαλικι.
Εχει στη χωματοτεχνικη, μαυρο αμμοχαλικο με 10 ευρω τα 20 κιλα.
Χωρις φυτα, δεν θα χρειαστεις μεγαλο υψος στο βυθο (και ειναι και καλυτερα να μην εχει μεγαλο υψος). Γυρω στα 3-4 εκ φτανει.
Καμια 30αρια κιλα θα ειναι αρκετα πιστευω.
Ετσι φαινεται http://pic100.picturetrail.com/VOL67.../404171222.jpg


Επισης, μπορεις να βαλεις για βιολογικο υλικο, ελαφροπετρα απο πρακτικερ
Το μεγεθος 6-12mm.
Τιμη 2 ευρω τα 12 λιτρα
Εδω λεει πως την προετοιμαζεις
Ειναι απο τα καλυτερα βιολογικα υλικα.

Σου γλυτωσα δεκαδες ευρω.
Θελω καφε οταν περασω απο Πειραια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02582 seconds with 11 queries