Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 04-10-10, 20:22
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisx Εμφάνιση μηνυμάτων
Έλα ντε! Δεν μπορώ να λάβω θέση μεταξύ των 2 τεχνολογιών, αλλά είμαι σχεδόν πεπεισμένος πια, ότι για περιπτώσεις ενυδρείων όπως :
  • reef χαμηλών απαιτήσεων
  • fish only
  • "Ξερακιανά"
  • "Νταμάρια"
  • Φυτεμένα χαμηλών έως μετρίων απαιτήσεων
μπορούν άνετα να φωτισθούν με led. Ο λόγος ; Προσωπικά για μένα σε 3 ενυδρεία τα Watt φωτισμού από ~300 κατεβήκαν στα ~70 χωρίς αυτό να επηρρεάσει μέχρι στιγμής τίποτα. Από εκεί και πέρα και μέχρι η τεχνολογία led να πατήσει καλά στα πόδια της, θεωρώ ότι ένας συνδυασμός led+T5 αυτή την στιγμή είναι το ιδανικότερο.
Δεν ξέρω για το reef η πολυφασματικότητα που χρειάζονται αν μπορεί να καλυφθεί από τα Led.
Ίσως τα Led για λευκό και μπλέ σε reef και τα άλλα φάσματα (super actinic- και ροζ ) με Τ5..
Συμφωνώ μαζί σου, ότι μόνο τα σκληρά κοράλια έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις ενώ τα μαλακά καλύπτονται άνετα με Led.


Το σύγουρο είναι ότι οι βιομηχανίες των Τ5 θα ισχυρίζονται ότι κάνουν καλύτερη δουλειά γιατί είναι πολύ μεγάλα τα οικονομικά συμφέροντα. Ίσως να πρέπει να πειραματιστώ σε ένα fish only (που δεν ξέρω τι να το κάνω) να το κάνω reef και να δω τι θα γίνει μόνο με Led.
Γιατί 8 x 54= 432W κάνω τη ΔΕΗ πλούσια.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnsin Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ο Chrisx είδε διαφορά στα φυτά του η τα φυτά του είναι στα ίδια καλά επίπεδα με τις T5 εμένα προσωπικά με ικανοποιεί γιατί μην ξεχνάμε και τον παράγοντα οικονομία.
Αυτός είναι ο μόνος παράγοντας που μας ενδιαφέρει. Αν τα Led κατανάλωναν όσο οι Τ5, δεν θα την "έψαχνε" κανείς.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01574 seconds with 11 queries