Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #59  
Παλιά 31-03-11, 02:52
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αμμωνια που παραγει ενα ψαρι ειναι ιδια με αυτην του φαρμακειου?
Τι αλλους ρυπους παραγει ενα ψαρι στο ενυδρειο?
Αυτοι τρεφουν τη βιολογια ολου του ενυδρειου ή φτανει η αμμωνια?

Ποια ενωση πουλανε στα φαρμακεια?
ammonium chloride(NH4Cl) ?
ammonium hydroxide(NH4OH) ?
Η αμμωνια που προερχεται απο το φαρμακειο ειναι τροφη για τα αυτοτροφα βακτηρια ... Δε χωραει αμφισβητηση μια που το στρωσιμο με αμμωνια το αποδεικνυει περιτρανα!!

Αν το microbelift περιεχει τα βακτηρια που ισχυριζεται (υποψην το ειδα το προϊον και πανω στη ταμπελα του δεν αναφερει οτι περιεχει αυτα τα βακτηρια που αναφερει στο site τους!! τυχαιο?) δεν θα εχει κανενα μα κανενα προβλημα να "φαει" την αμμωνια απο οπου και αν προερχεται ...

Το πειραμα που ηθελα να κανω (ηθελα γιατι τελικα μπολιασα το φιλτρο μου ... δε ρισκαρω την τυχη των ψαριων μου .... σε .... υποθεσεις!) ηταν στο κατα ποσο περιεχουν αυτοτροφα βακτηρια ...

Αν δεν πειθεσαι Σπυρο παρε λιγο βιολογικο υλικο στρωμενο βαλτο σε ενα μικρο φιλτρακι σε ενα κουβα .. βαλτο σε λειτουργια με νερο απο τη βρυση με αντιχλωριο και αμμωνια φαρμακειου και μετρα μετα απο 1-2 μερες ...
Κανε το ιδιο με ενα σκευασμα και θα δεις τη διαφορα!

Αυτο ηθελα να κανω ... Ακομα και τα ετεροτροφα θα διασπασουν καποιο μερος τη αμμωνιας αλλα το "θεμα" μου ειναι τι ειδους βακτηρια περιεχουν .... απλα! Αυτο δε γινεται με μονομερες πειραμα αλλα με πειραμα που εχουμε και τα 2 "δοκιμαζομενα" κατω απο ιδιες συνθηκες ... αλλιως τα αποτελεσματα θα ειναι ελλειπη κατα την αποψη μου!

Χρηστο περιμενω το μπουκαλακι ... εκανε 8 ευρα αλλα συγχωρεσε με προτιμησα να παρω ενα παιχνιδακι για το σκυλακο παρα να το αγορασω!!

Ασχετο στην ταμπελα του microbelift εγραφε οτι μειωνει τις απωλειες που εχει το new tank syndrome καθως και οτι καταναλωνει ολα τα οργανικα που προκυπτουν (τυχαιο και αυτο?). Προσωπικα δεν θελω να εχω καμια απωλεια!! Ποσο μαλλον στους αγριους που μολις αγορασα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01678 seconds with 11 queries