Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 01-06-21, 19:12
digital_illusion Ο χρήστης digital_illusion δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2021
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

...να συνεχίσουμε λοιπόν και να αναφέρω στο πιο πάνω οπτικό αποτέλεσμα η εξωτερική μεριά των τοιχωμάτων για να έχει ακόμα μεγαλύτερη ενίσχυση δεν περάστηκε με Aquamat όπως αρχικά είχα σχεδιάσει, αποφάσισα για πιο σκληρή επιφάνεια με μεγαλύτερη αντοχή να περάσω πάλι πλέγμα φυσικά με κόλλα πλακιδίων της Isomat πάλι ΑΚ22 εμπλουτισμένη επίσης με μικρή ποσότητα Atlacol Κρυσταλιζέ, κάνοντας λίγο πιο μπελαλίδικο το στρώσιμο της αλλα με πραγματικά πολυ πιο ισχυρό αποτέλεσμα, αφού τράβηξε λίγο την πολύ υγρασία της στρώθηκε με παρόμοια τακτική όπως το μαρμαρο στους τοίχους πάνω από τον χοντρό σωβά, τριβωντας με τριβίδι, το αποτέλεσμα μου φέρνει κυκλαδίτικο αέρα

Sump... περί τα 25-27 λίτρα,
υλικά:
5 κιλά ψιφίδα Λάβας,
1/2 λίτρο συσκευασία άνθρακα,
2 συσκευασίες 1λίτρου Siporax + 1λίτρο άλλης μάρκας ούτε που θυμάμαι, ίδιο κεραμικό μακαρόνι.
1x JUWEL BioPlus Fine XL
1x JUWEL BioPlus Coarse XL
1x JUWEL BioPlus Nitrax XL
Ενυδρειακό βαμβάκι για την έξοδο του νερού

Υπάρχει κι' άλλος χώρος διαθέσιμος προς το παρόν ελευθερος, θα συμπληρωθεί κάτι στο μέλλον ανάλογα την εξέλιξη.

...εδώ προσπάθησα να εφαρμόσω όσο περισότερα έμαθα διαβάζωντας, κατά 95% είμαι ευχαριστημένος, το 5% πάει σε λίγες αστοχίες που διορθώνονται βέβαια αλλά με προσοχή και διαδικασία.

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1622563048

όπως δείχνω στην φωτό η είσοδος του νερού γίνεται ανεβάζωντας με τον κυκλοφορητή το σωλήνα μέσα από την τρύπα.και ρίχνωντας το στο χώρο 1. όπου είναι γεμάτος με περιπου 3 κιλά Ψιφίδα Λάβας για χρήση ώς προφίλτρο (και φυσικά ότι βιολογία αναπτύξει στους πόρους), προχωρωντας στο διαμέρισμα 2 έρχονται με σειρά Ανθρακας, και σφουγγάρια τα οποία και διαλέχτηκαν της Juwel από την σειρά XL που ταίριαζαν ακριβώς στις διαστάσεις του διαμερίσματος το 1 πάνω από το άλλο μαζί και το πράσινο για τα νιτρικά, το νερό συνεχίζει την ροή του στο διαμέρισμα 3 που είναι όλα τα κεραμικά υλικά + 1 κιλο ακόμα ψιφίδα λάβας για χρήση καθαρά αναπτυξης βιολογίας και περνάμε στο 4 που έχει και εδώ για συνέχεια στον πάτο 1 κιλό ακόμα λάβας και από πάνω του ενυδρειακό βαμβάκι για να παγιδεύει ότι άλλο κυκλοφορεί.
Στην εξωτερική μεριά του sump έχω σχηματίσει ακόμα για διακοσμητικούς λόγους κυρίως αλλά και διαδικασίας οξυγόνωσης του νερού πολλαπλές ροές του νερού και υποδοχή που κατακρατά 5 πόντους νερό μέχρι την υπερχίληση της για να συντηρεί 2 μικρά γλαστράκια με υδροχαρή φυτά αλλά και εξτρα σημιουργία καταρακτάκων.
Να σημειώσω επίσης πως στην πάνω επιφάνεια του sump έχεις τοποθετηθεί επιπλέουσα Azola Caroliniana για περαιτέρω απορρόφηση νιτρικών από τον νερό...εδώ αν δω τίποτα περίεργο με κουνούπια πχ θα αφαιρεθεί όλη και θα μπει καπάκι από πανω στο sump για αποφυγή τέτοιου φαινομένου.

Από φυτά μπήκαν:
1 Νούφαρο όπως θα δείτε παρακάτω,
2 lucky μπαμπού,
1 equisetum και
1 Imperata Red Baron ή κοινώς Αιματόχορτο (αυτό είναι αγροστώδες αλλά κάνει και έτσι μια χαρά)
επίσης μπήκαν κλαδέματα από Κερατόφυλο από το ενυδρείο και αρκετές Valisneries Gigantees επίσης προερχόμενες από το ενυδρείο, και θα συνεχίσω ακόμα να τροφοδωτώ όπως φαίνετε
(ανεφερα ήδη και την Azola Caroliniana πιο πάνω στο Sump)
όλα για να βοηθήσουν όσο γίνετε και την οξυγόνωση και την τροφή (βλέπε κερατοφυλλο-χρυσόψαρα ) και την σκίαση αλλά και το οπτικόαισθητικό εσωτερικά να μην βλέπουμε σκέτο τοίχο

Στο τελικό στάδιο τώρα, αυτό που δεν ανέφερα είναι πως το ύψος της λίμνης εσωτερικά είναι 50 πόντους με το νερό να βρίσκετε στο ανώτερο στους 46-47, συνήθως περιμενω την εξάτμιση του νερού να κατέβει κάποιους πόντους για να συμπληρώσω κανα 30αρι λίτρα νέου νερου μια στο τόσο...το στενότερο σημείο πίσω είναι 40 πόντοι πλάτος ενω μπροστά περίπου 80cm και εσωτερικό μήκος κολύμβησης από 1,20μ μέχρι 1,45 περίπου. 50 πόντοι είναι περίπου κρυμένοι κάτω από το Sump που ελπίζω με το βαθος των 45cm να βοηθήσει τα ψάρια και τον χειμώνα και το καλοκαίρι με την ανατάραξη ιδιως από πάνω τους, κάτι έξτρα για τον χειμώνα που ίσως δεν χρειαστεί, εχω στην σκέψη πάνω στο πλέγμα να προσαρμόσω νάυλον ωστε να συγκρατεί την θερμοκρασία και να αφήσω να αναπνέει μόνο στον καταράκτη και στις γλάστρες στην ουσία, κάτι σε στιλ Θερμοκήπιο θα δούμε

τα ....αποτελέσματα λοιπόν ...

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1622563048

ορίστε και το νούφαρο μας
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1622563048


Η νυχτερινή άποψη είναι όλα τα λεφτά (η φωτό είναι λίγο πριν τις τελικές αλλαγές με τις γλάστρες των φυτών)

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1622563048

άλλη μια να φαίνετε το εσωτερικό φωτισμένο οπως κάθεσαι στον καναπέ με οπτική και στα περιεχόμενα φυτά και πέτρες και ψάρια, το κερατόφυλο είναι και ελυθερο επιπλέοντας και δεμένα κλαδέματα σε 2 κομμάτια ξύλου Mopani που έχω βάλει μέσα μαζί με βασαλτικές πέτρες και σκούρα πρασινομαύρη ψιφίδα.

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1622563048

Μια φωτό και με τους πρωταγωνιστές, υπόσχομαι καλύτερες στο μέλλον
υπάρχει κάτι εκεί μέσα που μπορεί να κράξουν κάποιοι, αλλά έχει μπεί μέσα για περιορισμένο χρονικό διάστημα, μόνο για όσο το επιτρέπει το μέγεθος του και οι ροές του νερού, έχουμε ήδη αποφασίσει πως όταν έρθει η ώρα στο μέλλον ή θα δοθεί σε κάποιον χάρισμα που θα έχει μεγαλυτερη λίμνη ή θα το πάρω και θα το αφήσω σε μια μεγάλη λίμνη σε κάποιο πάρκο με άλλα ψάρια, ή θα φτιάξω μεγάλη λίμνη στον κήπο μας φυσικά μιλάω για αυτο το πανεμορφο ψιλομπεζ ΚΟΙ...που συγκατοικει με 7 χρυσόψαρα (τα 2 προερχόμενα από το ενυδρείο (1 πορτοκαλι Comet, και 1 Ασημοχρυσο Shubunkin, η αρχή του κακού που λέμε ) τα υπόλοιπα είναι 3 Subunkin ακόμα, 1 Sarasa Comet kai 1 Common Κίτρινο

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1622563048

και τέλος μια τελική πινελιά ενα πλεγματάκι για αποπάνω για να μας φύγει η έννοια μην πηδήξουν έξω οπως έχω ακούσει πολλούς.

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1622563048

Εγώ πάντως τα ζεστα βραδια μου θα την πιω την μπυρίτσα μου εδώ πριν πάω για υπνο , θα κάτσω θα χαζέψω και θα τα παρακολουθήσω...τα κρύα βράδυα έχουμε την τροπική παρεα

Ευχαριστώ που με ανεχτήκατε με όλο αυτό το σεντόνι.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  sump circulation.jpg
Εμφανίσεις:  494
Μέγεθος:  93,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  teliki2.jpg
Εμφανίσεις:  542
Μέγεθος:  34,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  plegma.jpg
Εμφανίσεις:  538
Μέγεθος:  39,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  noufaro.jpg
Εμφανίσεις:  514
Μέγεθος:  37,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  nixterini.jpg
Εμφανίσεις:  502
Μέγεθος:  33,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  esoteriko.jpg
Εμφανίσεις:  556
Μέγεθος:  39,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  fishes.jpg
Εμφανίσεις:  517
Μέγεθος:  48,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,03062 seconds with 12 queries