Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 22-01-18, 11:40
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή νέο 400ρι με μικρά ψάρια

Καλημέρα,
είμαι έτοιμος πλέον να ξεκινήσω το φυτεμένο μου... Για αρχή λέω με μέτρια φυτά και σταδιακά βλέπουμε καθώς με το σαμπ
δεν ξέρω πόσο καλά θα πάει...
Έχω αρχίσει ψάξιμο για φυτά αλλά αυτό θα τα δώ σταδιακά... (τουλάχιστον 6 μήνες να αρχίσει να στρώνει η βιολογία)
Δεν έχω υπόστρωμα μόνο 50kgr μαύρη χαλαζιακή άμμο (θα βοηθήσω με ταμπλέτες στην αρχή) και έχω προμηθευτεί τα απαραίτητα DYI
λιπάσματα traces κτλ...
είχα παλιά αντίστοιχο σε σχετικά καλή κατάσταση οπότε πιστεύω να τα καταφέρω...

Θα έχει διοξείδιο με μπουκάλα
Φωτισμός DYI 33x3W led 6500K & 6x3W full spectrum (ίσως χρειάζεται ενίσχυση με 2-3 10W led αλλά θα το δώ στην πορεία)
Στόχος είναι να πάω σε κάτι τέτοιο http://tropica.com/da/inspiration/la...ayout105/18935

Για αρχή όμως θέλω να αποφασίσω για ψαράκια.
Το ενυδρείο είναι 400 λίτρα με 200 σχεδόν λίτρα σαμπ

Λέω να παω με μικρά μόνο αλλά θα ήθελα τις συμβουλές σας.

Σίγουρα θέλω να βάλω
20-30 ροδοστομους
8-10 corydoras sterbai

Και τώρα τα δύσκολα, ιδανικά θα ήθελα
20 harlequin rasbora (??? το νερό είναι ΟΚ αλλά ταιριάζουν?)
10-20 shrimps
10 otocinclus
2-3 golden ancistrus

KAI AN ταιρίαζει (λέτε να έχω θέμα?)
1 male betta

Το ξέρω οτι μπλέκω ψαριά απο διαφορετικές περιοχές γι αυτό και ρωτάω την γνώμη σας
Γενικά θέλω κίνηση και όχι μεγάλα ψάρια (angelfish) και όσο καλύτερο κοπάδιασμα γίνεται...
Σκέφτομαι και cardinal ή neon αλλά όσες φορές είχα ήταν πολύ άναρχα μέσα στο ενυδρείο και γιΆ αυτό θα ήθελα τους αρλεκίνους που νομίζω ότι κοπαδιάζουν καλύτερα...

Ευχαριστώ
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01603 seconds with 11 queries