Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 07-04-11, 14:17
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nitrox Εμφάνιση μηνυμάτων
σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου. Το mech είναι αυτό το μαύρο που έχει κάτω κάτω? όταν πήρα το φίλτρο είχε και ενα μαύρο σφουγγάρι το οποίο είναι σε σακουλάκι, να το τοποθετήσω και εκείνο.? και κάτι τελευταίο, όταν λες υπομνήμα ?
Ναι αυτό είναι. Αν θέλεις φυσικά μπορείς να το αφήσεις μέσα, απλά θα έχεις λιγότερο βιολογικό υλικό από αυτό που μπορεί να φίλτρο να χωρέσει. Το siporax είναι φθηνό (μάλιστα αν βρεις χύμα, είναι πάνφθηνο) και θα σε πάει συνολικά στα 3 λίτρα βιολογικό υλικό (μαζί με τα υπόλοιπα).

Όπως σωστά σου είπε ο φίλος @georod7 ο μαύρος δίσκος είναι ενεργος άνθρακας. Τώρα που είσαι στο ξεκίνημα βάλτον για να σου καθαρήσει το νερό. Μην τον αφήσεις μέσα όμως τόσο πολύ.
Μια λεπτομέρια! Αν έχεις μέσα φυτά και ρίχνεις λιπάσματα γι' αυτά, τότε μην τον βάλεις τον άνθρακα. Θα τα κρατήσει αυτός και θα είναι σαν να μην τα έριξες.
Και κάτι ακόμα, έχω την αίσθηση ότι με τον άνθρακα θα σου καθηστερήσει και παραπάνω το στρώσημο. Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος, αλλά προσωπικά τέτοια εντύπωση μου δημιουργήθηκε. Εγώ τον έβαλα για 10 μέρες και μετά τον έβγαλα. Ούτως ή άλλως το νερό το είχε κάνει κρύσταλο! Θα σου έλεγα, εσύ στην εβδομάδα να τον βγάλεις.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01463 seconds with 11 queries