Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 21-02-08, 11:28
mpourmpoulithras Ο χρήστης mpourmpoulithras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχεδον τυφλοι..ασθενικη οραση.. Το ιδιο λετε ρε παιδια ,που υπαρχει η διαφωνια ακριβως ; οι σηκιοι ειναι κατα βαση νυχτοβιοι και γι αυτο αισθανονται το περιβαλλον τους περισσοτερο με ηχους και πλευρικη γραμμη. Κατα τα αλλα ειναι πανεμορφοι, ιδιαιτερα σε μικρο μεγεθος και πολυ ελκυστικη επιλογη για μεσογειακο. Θελει χρονο ομως να τους βρεις και παντα θα ειναι πολυ δειλοι και θα ενοχλουνται απο τους θορυβους του σπιτιου. Η Στηρα Γιαννη μου ειναι μαγευτικα ομορφο ψαρι και φυσικα πανεξυπνη- ως σερρανιδα- αλλα πρεπει να την εχεις μονη της ως αρπακτικο που ειναι και μεγαλωνει και γρηγορα.
Εγω θα σου προτεινα να πας εκει που ξεψαριζουν αστακοδιχτα και να παρεις ζωντανες τραγανες που ειναι και πανεμορφες. Για ψαρια μην κοιτας στο πελαγος και στις αποχ'ες ,αλλα ψαξε εκει που σκαει το κυμα,στους 30 ποντους. Θα βρεις πανεμορφα ψαρακια οπως καποια Gobius με μαυρο κεφαλι και λαμπρο κοκκινο σωμα, γυλους thalassoma pavo ,σαλιαριτσες,γαριδες κλπ Αυτα επειδη ζουν μονιμα σε μικρες περιοχες προσαρμοζονται πιο ευκολα στο ενυδρειο.
Για φωτισμο,αφου πιανουν τα χερια σου κατσε και φτιαξε κρεμαστο φωτιστικο με πολλα watt . Ομως θα χρειαστεις οπωσδηποτε και ψυκτικο για το καλοκαιρι οποτε αμεσως διαπιστωνεις οτι ολα αυτα κοστιζουν αρκετο "μαιντανο" και φουσκωμενη ΔΕΗ. Αν τελικα το φτιαξεις παρολα αυτα ,εγω θα παρω το καραβι και θα ερθω Λημνο να το χαζεψω



Θα ήθελα να με συγχωρείτε καταρχήν που παρεμβαίνω στη συζήτηση σας. Θα ήθελα να συμπληρώσω κάτι Ισσός λόγο του ότι τυχαίνει όσο αφορά τα ειδή τις μεσογείου και κυριότερα του αιγαίου να έχω κάνει την πτυχιακή εργασία μου στο παν. Αιγαίου (τμήμα θαλ. Βιολογίας) όσο αφορά τα ειδή που αναφέρετε σικυό και στείρα ανήκουν και τα δυο στη οικογένεια των περκομορφων που ως χαρακτηριστικό της έχει την μειωμένη χρωματοφασματικη όραση ( δεν βλέπει χρώματα ) αλλά έχει υπέρ αναπτυγμένες τις αισθήσεις τις ακοής, ηλεκτρομαγνήτης αντηχήσεις ( πλευρική γραμμή) και τις φωτεινής αντίθεσης δηλ. δεν βλέπει χρώματα αλλά βλέπει πολύ καλά τι διαφορά του κοντράστ στο οπτικό του πεδίο . αρά αυτά τα ψάρια σε ένα μεγάλο χορό δεν θα είναι τρομαγμένα αλλά αν τα περιορίσεις σε ένα τόσο μικρό για αυτά περιβάλλον στρεσάρονται από τις συνεχής μεταβολές τις φωτεινότητας του χορού ( κίνηση ατόμων μέσα στο δωμάτιο και κοντά στο ενυδρείο) που το πιο πιθανό είναι να κρυφτούν μέσα σε ένα βράχο και να μη κουνιούνται παρά μόνο όταν σβήνουν τελείως τα φώτα για να φανέ. Αυτά ήθελα να προσθέσω . παντός καλή τύχη στο φίλο μας ότι και να κάνει.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01673 seconds with 11 queries