Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 02-06-13, 09:20
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

καλημέρα,
ευτυχώς που το γνωρίζεις το φυτό γιατί στο ιντερνετ δεν βρίσκω φωτογραφίες του πράσινου.
το μωβ έχει πιο αργή ανάπτυξη, το πράσινο ταχύτατη.
βάλε και από τα δύο αν βρεις.
δεν το αφήνεις να επιπλέει σαν το κερατόφυλλο γιατί θα σαπίσει.
πρέπει να βρεις ένα τρόπο με ενα μικρό βαρύδι, βοτσαλάκι κτλ. να δέσεις το κάτω μέρος να είναι μέσα στο νερό και ο κύριος βλαστός να είναι έξω.
μπορείς πριν το βάλεις στην λιμνούλα να το βάλεις σε ποτήρι να πετάξει ρίζες.

το πλέγμα χρειάζεται να το χρησιμοποιήσεις αν αποφασίσεις να ακουμπήσεις κάποιο αναρριχώμενο επειδή το δοχείο σου είναι πλαστικό και δεν μπορεί να βεντουζάρει το φυτό πάνω του.
το πλαστικό πλέγμα υπάρχει απ όσο ξέρω σε μαύρο, άσπρο και πράσινο χρώμα και το βρίσκεις και σε καταστήματα με είδη κιγκαλερίας (μπογιές, βίδες κτλ) και σε φυτώρεια.
θα έλεγα μαύρο για σένα και θα πρέπει να το κολλήσεις με σιλικόνη σε κάποια σημεία και στην ραφή της ένωσης μπορείς να το δέσεις με πλαστικό νήμα λουλουδιών ή καλωδίων (το πλαστικό με συρματάκι μέσα).
αν πάνω του κολλήσεις κάποια ωραία πλακέ πέτρα, τίποτα βότσαλα και φυσικά το φυτό θα δώσει ωραίο αποτέλεσμα.
δεν ξέρω αν βοηθάει η περιγραφή μου.
το υλικό που χρησιμοποίησε για περιμετρική κάλυψη ο kgf12345 είναι πανέμορφο αλλά δεν ξέρω τι πάχος έχει και αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί στην περίπτωσή σου.
και πάλι θα σου έλεγα να χρησιμοποιήσεις αναρριχώμενο φυσικά (είμαι "κολλημένη")
αν είχες πιο πολύ χώρο μπροστά θα σου έλεγα άλλα πράγματα. αυτή είναι μια ιδέα που δεν απαιτεί όγκο. το αναρριχώμενο θα πρέπει να το διαλέξεις αρκετά μεγαλωμένο για να φτάσει αρκετά κατ αρχήν και την γλαστρούλα του την βάζεις δεξιά ή αριστερά να έχει πρόσβαση και στο κάγκελο.

ιδέες λέμε για ενεργοποίηση της σκέψης, μέσω της ιδέας ενός άλλου, έρχεται και στο δικό μας μυαλό μια σκέψη που δεν είχαμε πιο πριν.

για τα κουνουπόψαρα δεν ξέρω περίμενε να σου πει κάποιος άλλος.
αν θες να τα αγοράσεις να βρούμε το όνομα (υπάρχει μέσα στο φόρουμ και στο "γη και ύδωρ) να κάνεις μερικά τηλεφωνήματα σε καταστήματα.
το πλέγμα είναι αυτό της φωτό
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  πλεγμα πλαστικόpl218382-low_carbon_steel_wire_or_stainless_steel_wire_pvc_coated_welded_wire_gri.jpg
Εμφανίσεις:  719
Μέγεθος:  39,6 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01654 seconds with 12 queries