Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 16-11-15, 19:54
desperado289 Ο χρήστης desperado289 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-06-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Κατά καιρούς είχα μέσα 2 σπάρους, πολύ ξύλο με τα ντάμσελ, ένα χάνο που ελευθέρωσα. 2 σαργούς μεγαλύτερους απο τα νταμσελ που και αυτούς τους ελευθέρωσα.
Γενικά ταίζω νιφάδες ocean nutrion formula 1 & 2 ότι είχα πιάσει τα τρώγανε.
Απο την αρχή είχα μια σαλιάρα (salarias pavo) και ένα πετρογοβιό η σαλιάρα παρότι έτρωγε σαν τρελή σε ένα πεντάμηνο την έχασα ο γοβιός συνεχίζει να είναι και μου μεγάλωσε τις ανεμώνες τις έχω κάνα τετράμηνο μέσα τις ταίζω
κατεψυγμένο ,κριλ , μυσις , γαρίδα και μυδια 2 φορές τη εβδομάδα και συνήθως
τη μέρα που κάνω αλλαγή νερού. με τα νιτρικά δεν έχω προβλήματα λόγω συχνων αλλαγών και του skimmer.
Αυτή τη στιγμή οι αθερίνες τρώνε τρελλά και γενικά πάνε καλά με τα τροπικά αν και τα νταμσελ είναι διαόλοι.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
αντιμετωπισες καποιο πρόβλημα με τους μεσογειακους οργανισμούς? (θα συμφωνησω να βγαλεις το ολοθουριο).
Εχεις ενισχυσει τη φιλτρανση σου αν κι εγω θα ειχα μικροτερη ιχθυοφορτωση στη θεση σου και περισσοτερο τροπικο βραχο. Επισης θα τοποθετουσα καλυτερα το βραχο για να μην εχω τοσες νεκρες ζωνες.
Ειμαι περίεργος για την πορεια των μεσογειακων ειδων σε βαθος χρονου.
ποια ζωντανα ταιζεις και πως-με τι?
Περί της φίλτρανσης χρησιμοποιώ της Boyd Chemipure elite στο ένα φίλτρο και
το seagel της Seachem στο άλλο. Έχω και στα δύο Siporax με μπλέ σφουγγάρι
,ενυδρειακό βαμβάκι και Seachem Purigen.
Τα φίλτρα τα καθαρίζω κάθε μήνα το ένα τους μονούς το άλλο τους ζυγούς και γενικά προσέχω να μην περνάνε τα υλικά ( Chemipure & seagel) τους χρόνους παραμονής και αρχίζουν να ξερνάνε ότι τραβήξαν.
Τώρα τι μου προτείνεις για τη διάταξη των βράχων.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη desperado289 : 16-11-15 στις 19:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01469 seconds with 11 queries