Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #88  
Παλιά 15-05-14, 00:22
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή Επέστρεψα... :-)

Καλησπέρα, από την τελευταία φορά που έγραψα, μέχρι και σήμερα, διαβάζω 1 ώρα την μέρα, γενικότερα για την βιολογία της θάλασσας, μέχρι και

βιβλία από το ΤΕΙ ιχθυοκομίας έχω πάρει Άσχετα με το αν έφτιαχνα ενυδρείο ή όχι, η ενασχόληση αυτή ήταν και είναι συναρπαστική!!

Έπιασα μία σμερνούλα 20cm το περασμένο ΣΚ με τον πιο απλό τρόπο!! Λίγο χταποδόζουμο στο μπλέντερ για να μαζευτούν, έδεσα ένα μικρό χταποδοπλοκαμάκι σε πετονιά, δάγκωσε το πλοκαμάκι και σιγά σιγά την σηκώνω ψηλά και μέσα στον κουβά (όταν δαγκώσουν, και έξω από το νερό να τις έχεις, στον αέρα για κανα λεπτό, δεν το αφήνουν το χταπόδι - ίσως και να μην μπορούν λόγω της κλίσης προς τα μέσα των δοντιών τους...) Ακολουθεί βιντεάκι που τράβηξα με το κινητό!! Την είχα σε μια λεκάνη με θαλασσινό νερό και 3-4 πετρούλες από την θάλασσα για καμιά ώρα, καθώς δεν είχα αεραντλία μαζί μου!! Το οξυγόνο ήταν αρκετό γι' αυτό το χρονικό διάστημα πιστεύετε? Επίσης έχω τραβήξει και μερικές φωτο από βράχους νεκρούς που υπάρχουν, οι οποίοι είναι πολύ όμορφοι σε εμφάνιση και μπορώ να πάρω μεγάλα κομμάτια!! Και πιστεύω είναι αρκετά πορώδεις και ελαφριοί!

BORKED

Λοιπόν, έχω καταλήξει στα παρακάτω τα οποία έχω παραγγείλει και έχω φτιάξει

Ενυδρείο: 120x50x60 καθαρά (360 λίτρα) + 80χ30χ40 καθαρά (96 λίτρα) sump

Το ενυδρείο έχει 2x30w T5 6400 kelvin 1μέτρο φώτα και αντέχει μέχρι 80w λάμπες!! Για σμέρνα και καμια σκορπίνα που τα πάνε καλά, σαλιγκάρια,

αχινούς, ανεμώνη ρηχού νερού και ντομάτες θα είμαι οκ λέτε? Αρκετοί προτείνουν λάμπες 15000Κ και πάνω προς αποφυγή άλγης, στην περίπτωσή μου με το scrubber (βλέπε παρακάτω) έχει κάποιο νόημα, καθώς τα νιτρικά θα είναι μηδέν? (Ελπίζω ) Αν και μου αρέσει να μπλεδίζει λιγάκι το ενυδρείο.. Φωτισμός παρόμοιος με την φωτοπερίοδο της κάθε εποχής λογικά ε?

Έχω φτιάξει υπερχείληση με πλέξιγκλας και αντί για ανεπιστροφη βαλβίδα στο λάστιχο, έχω βάλει εσωτερικό λαστιχάκι συνδεμένο σε μια σύριγγα για αναρόφηση του αέρα!! Το έχω δοκιμάσει 2 βδομάδες συνεχόμενα και με τεχνητές διακοπές ρεύματος, αλλά όχι μεσα σε ενυδρείο (σε πλαστικους κουβάδες), όπου η οξυγόνωση θα μπορούσε πιθανόν να δημιουργήσει περισσότερο αέρα στο σωλήνα, και δουλεύει άψογα. Υπολογίζω οτι θα χρειαζόταν κανά δίμηνο ώστε ο εγκλωβισμένος αέρας να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα χωρίς εξαέρωση..

Έχω φτιάξει ένα wet/dry φίλτρο, από σωλήνα αποχέτευσης (καινούριο ), στο πάνω μέρος του οποίου χωράει ακριβώς και με λάστιχο στεγανοποίησης ανάποδα μία θήκη 25άδας DVD στην οποία έχω κάνει πολλές τρύπες ώστε να περνάει το νερό!! Μέσα το υλικό είναι πορώδεις πέτρες λάβα από το praktiker. Τρέχει σε ενυδρείο γλυκού νερού με χρυσόψαρα 120 λίτρων (δυστυχώς υπερφορτωμένο/δεν είναι δικό μου) και η αμμωνία είναι πάντα μηδέν, όσο και να ταΐσουμε..
Σκέφτομαι να έχω και ένα τέτοιο το οποίο να υποβοηθά τον βράχο (?) πείτε μου αν θεωρείται ότι είναι υπερβολή ή όχι.

Τελειώνω algae srcubber, μετά από προτροπή γνωστού μου, ο οποίος έχει reef 400 λίτρα εδω και 5 χρόνια και τον τελευταίο χρόνο έχει αφαιρέσει skimmer, καέτο και διάφορα άλλα, μένοντας μόνο με το scrubber+ενεργό άνθρακα+τα απαραίτητα συμπληρώματα!!

Τραγάνες μπορώ να βρω από ψαράδες και μάλιστα μπορούν να τοποθετηθούν σε βαρέλι με νερό απευθείας και να μου παραδοθεί και απέναντι από το σπίτι μου στο ψαράδικο της γειτονιάς μου

Ψύξη: Η θερμοκρασία καλοκαίρι στο δωμάτιό μου φτάνει max 28-29 όταν έχουμε 40άρια! Δοκιμάζω τώρα σε ενυδρείο 160 λίτρα, σχεδόν το μισό από το δικό μου με 3 μεγάλα ανεμιστηράκια, με νερό θερμασμένο στους 30 και καταφέρνω πτώση μέχρι και 4 βαθμούς, φτάνοντας υποθετικά στους 25-26 που πιστεύω για peak εξωτερική θερμοκρασία είναι ψιλοαποδεκτό (?)
Επίσης με βοήθεια θείου ψυκτικού, με συμπιεστή 0,5 hp και με σερπαντίνα σε κυλινδρικό κουτί (είναι ένα fix σύστημα με είσοδο και έξοδο κρύου νερού), στο ίδιο test ενυδρείο 160 λίτρών, προσθέτοντας και ένα βαρέλι με νερό 200 λίτρων, κατεβάζω άνετα την θερμοκρασία στους 18 από τους 30-31 που έδειχνε το θερμόμετρο (είχα το βαρέλι μαύρου χρώματος στον ήλιο) μέσα σε σχεδόν μία ώρα, λειτουργώντας τον συμπιεστή σε λογικά πλαίσια!!!
Μπορεί να προσθετεί controller, ακόμα και ο st1000 με ανοχή ενος βαθμού κελσίου.Μπορώ να βρω και σερπαντίνα-κουτί τιτανίου κατάλληλη για ενυδρεία, με ίδια ψυκτικά αποτελέσματα. Θα δοκιμάσω και την σερπαντίνα απευθείας στο βαρέλι-sump, αν και τα αποτελέσματα θα είναι παρόμοια!
Συνολικό κόστος δεν είναι πάνω από 150 ευρώ (ελπίζω ) και πιστεύω ότι θα λειτουργεί πολύ καλύτερα από τα εμπορικά chiller που είναι και πανάκριβα...

Έχω αγοράσει ΑΟ, 3ων σταδίων για την αναπλήρωση! Αν δεν ακολουθήσω την λύση με τα ανεμιστηράκια, συνεχίζοντας αλλαγές νερού από θάλασσα, θα χρειάζομαι πιστεύω πολύ μικρή ποσότητα νερου από ΑΟ! Καμιά συμβουλή διατήρησηςτης συσκευής? Να μένει γεμάτη με νερό και μία φορά την εβδομάδα να λειτουργεί για κανά λίτρο, μου είπαν και απο το κατάστημα και άλλοι 2 reefάδες που ρώτησα.. Επίσης για την ζωή των υλικών φίλτρανσης μου έδωσαν 2 οδηγίες οι οποίες στηρίζονταν σε χρονική διάρκεια και σε όγκο παραγωγής νερού! Για το προφίλτρο και την μεμβράνη το καταλαβαίνω ότι όσο πιο πολύ χρησιμοποιούνται... αλλά για τον ενεργό άνθρακα ισχύει το ίδιο, ή χάνει τις ιδιότητές του με τον χρόνο, άσχετα με την συχνότητα λειτουργίας?

Μηχανικό φίλτρο αρχικά δεν θα βάλω και βλέπω ανάλογα με την καθαρότητα του νερού!! Θα μπορούν να επωφεληθούν οργανισμοί όπως αχινοί, σαλιγκάρια και ψάρια σπό τα Amphipods και Copepods από το scrubber ή όχι? Αν χρησιμοποιήσω, τι προτείνετε, κάλτσες στο sump από υπερχείληση - wet/dry, σφουγγάρια στο sump, σφουγγάρι στην υπερχείληση, ξεχωριστό φίλτρο...? Ενεργό άνθρακα θα χρειαστώ λέτε? (δεν ξέρω η ανεμώνη που θέλω να βάλω μέσα τι εκκρίνει...)

Επίσης έχω αγοράσει Refractometer, ηλεκτρονικό πεχάμετρο, το κίτρινο το κινέζικο, καθώς μου λένε οτι και ακριβό να πάρω, θα τα φτύσει κάποια στιγμή σιγουρα, και με καλιμπράρισμα κάθε φορά πριν από την χρήση και το κινέζικο είναι οκ!
Κυκλοφορία, 1600l/h επιστροφή από το sump (είμαι οκ?, έχω και άλλο ένα 1200l/h) και 2 Wave Maker 3000l/h ο καθένας!
Επίσης μία αεραντλία αρκετά δυνατή 5w και 4 μπαταρίας, 2 για τις μεταφορές και 2 για διακοπές ρεύματος που συνδέονται με splitters στην κύρια και λειτουργούν αυτόματα όταν κόβεται το ρεύμα (δεν έχει ολοκληθωθεί ακόμα)

Τεστ salifert για αμμωνία, νιτρικά, φώσφορο, dKH!! Θα χρειαστώ κάτι άλλο, και γενικότερα θα χρειαστώ συμπληρώματα όπως χρειάζονται στα reef???

Η άμμος από την θάλασσα, είναι πρασινοκίτρινη, μπορώ να βάλω λευκή άμμο και αν ναι ποιά? Ακόμα και αν είναι να την αγοράσω!! Δεν θα υπάρχει πρόβλημα με τα ζωντανά να υποθέσω ε?

Τέλος το τάισμα!! Την σμέρνα σκέφτομαι να την ταίζω στενόμακρα κομματάκια από χταπόδι, καλαμάρι κλπ.. Και τόνο που έχω δώσει τον έχει καταβροχθίσει.. Σκορπίνα σκέφτομαι γαρίδες.. Αχινοί, σαλιγκάρια? Ανεμώνες, έχω δοκιμάσει γαρίδες οι οποίες ήταν πάντα ευπρόσδεκτες!! Όλα αυτά φυσικά σε ήρεμα νερά στην θάλασσα!! Επίσης δεν γνωρίζω σχετικά με την ποσότητα και την επανάληψη του ταΐσματος!! Διαβάζω οτι την σμέρνα την ταΐζουμε όπως και κάποιο ψάρι αντίστοιχου μεγέθους, άλλοι λένε κάθε 2 μέρες, άλλοι καθημερινά, κάτι Ιταλοί 1-2 φορές την βδομάδα αρκετή ποσότητα (κάτι ανάλογο του φιδιού??).. Την ανεμώνη 1-2 φορές την βδομάδα, ψάρια σχεδόν καθημερινά, αχινους και σαλιγκάρια.. βρισκουν διάφορα και βοηθά η παραγωγή του scrubber!! Τέλος, δεν λείπω σχετικά μεγάλα χρονικά διαστήματα, αλλα λείπω συχνά 2 μέρες.. είναι safe να ταίσω πριν φύγω και μετά πάλι από 2 ημέρες, ή θα πρέπει να πάρω κάποια αυτόματη ταίστρα?

Αυτά, ελπίζω κάποιος να το διάβασε ολόκληρο το post Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια!!




-------------------------
Sorry, έκνα embed τις φωτό και όχι link και μου βγήκε το κείμενο τεράστιο... Αλλά δεν βρήκα τρόπο να το τροποποιήσω/διορθώσω
-------------------------
και το βίντεο...
BORKED
-------------------------
grrrrrrrrrrrrrrrrrrrr, πώς κάνουμε embed το βίντεο από youtube ρε παιδιά??? Τέλος πάντων, η διεύθυνση είναι η παρακάτω:
https://www.youtube.com/watch?featur...&v=Y8Q_Bdm14Y4

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κ : 15-05-14 στις 16:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02783 seconds with 11 queries