Θέμα: Αντι-skimmer
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #42  
Παλιά 09-07-14, 15:05
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Νομίζω δεν σύγκρινα τα 2 οικοσυστήματα, αλλά θα ήθελα να μου πείτε μερικές διαφορές επί της ουσίας όμως, σε στρωμένα ενυδρεία, στο θέμα καθαριότητας που μιλάμε, σχετικά με το σκίμμερ!!
Είναι διαφορετικής σύστασης οι σκατούλες των ψαριών,πιο βρόμικες? Τα βακτήρια, αν και διαφορετικά, δεν κάνουν την ίδια δουλειά? Θα ήθελα να μάθω πραγματικά!!
Τονίζω σε στρωμένα ενυδρεία, μη μου πείτε τίποτα για αμμωνία και υψηλό ph κλπ...
Μιλάω εντελώς καλοπροαίρετα, το τονίζω αυτό!!!!!! Απλά είναι γενικά λίγο αστείο το ύφος μου
Ασχολούμαι από το Χειμώνα σε μεγάλο βαθμό, όντως είναι μικρό χρονικό διάστημα, αλλά πιστεύω έχω μάθει αρκετά πράγματα και από εδώ μέσα φυσικά αλλά και από επαγγελματίες/επιστήμονες!!
Έχω από τον Απρίλιο ένα 40λιτρο μεσογειακό, πιο πολύ για "πειραματισμούς", το οποίο τρέχει μόνο με wet/dry σύστημα (με τη σειρά σφουγγάρι, βαμβάκι, ελαφρόπετρα, και περιοδικά ενεργό άνθρακα στη ροή του sump), καθώς ο βράχος δεν ήταν πορώδης και scrubber και οι μετρήσεις μου, αν και η θερμοκρασία φτάνει και τους 24, είναι άψογες (εκτός από φώσφορο που δεν έχω πάρει τεστς), με μηδέν άλγη στα τζάμια, εκτός λίγης καφέ στην αρχή..
Μία μεγάλη ανεμώνη, 2 ανεμωνογοβιούς, 2 καβουρια, 3 ερημίτες, 4 σαλιγκάρια, 2 μεγάλες γαρίδες, τροφή φλέικς και κατεψυγμένη γαρίδα..
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01455 seconds with 11 queries