Θέμα: Αντι-skimmer
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #39  
Παλιά 09-07-14, 11:56
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Έξαρση πλαγκτόν στην θάλασσα, αναπαραγωγή μεδουσών, πετρέλαιο στη θάλασσα κλπ... Από τέτοιες περιπτώσεις εμπνευστήκαμε τα σκίμμερ. Δεν είναι ικανές τέτοιες μεμονωμένες περιπτώσεις να καθαρίζουν ολόκληρους ωκεανούς από ρύπους πριν μετατραπούν σε νιτρικά!! Ταπεινή μου άποψη!!
Μην μου βγει η "βρώμα" ότι είμαι αντίθετος στη λειτουργία των σκίμμερ, ή ότι δεν θεωρώ ότι κάνουν δουλειά
Κι εγώ για το μεσογειακό μου, έχω ήδη αγοράσει σκίμμερ και θα έχω και ATS..
-------------------------
Και κάτι άλλο, στο θαλασσινό, απαγορεύεται η κάλτσα και είναι επιτακτική η λειτουργία του σκίμμερ...
Στο γλυκό νερό ρε παιδιά, πώς επιτρέπονται σφουγγάρια, κάλτσες και πάνε μια χαρά χωρίς σκίμμερ??????
Που πάει όόόλη αυτή η βρώμα, που στο θαλασσινό την βγάζει το σκίμμερ???
Και εκεί μάλιστα αν έχεις και scrubber έχεις πάλι μηδέν νιτρικά και οι αλλαγές νερού που γενικότερα είναι μεγαλύτερες από τα θαλασσινά (λόγω έλλειψης σκίμμερ!!!), έρχονται στα ίδια επίπεδα!!
Τι το τόσο διαφορετικό έχει το θαλασσινό???
Απλά λόγω αυξημένης πυκνότητας (αλάτι) έτυχε να μας κάτσει η λειτουργία αυτή του σκίμμερ...
Και οι λίμνες μας, χωρίς καν παφλασμό κυμμάτων, μια χαρά λειτουργούν (αν δεν τις βγάζουμε την πίστη εμείς οι ανθρωποι...)
Ξαναλέω οτι δεν είμαι αντίθετος στην λειτουργία του σκίμμερ, και μάλλον θα βάλω κι εγώ (έχω ήδη αγοράσει), απλά δεν μπορώ να ακούω ανθρώπους να λένε, κάλτσες στο θαλασσινο->απαγορεύεται, χωρίς σκίμμερ θαλασσινό->απαγορεύεται!!
Αυτά

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 09-07-14 στις 11:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01482 seconds with 11 queries