Θέμα: Αντι-skimmer
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #35  
Παλιά 08-07-14, 17:27
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Από το συγκεκριμένο σάιτ έχω διαβάσει τα πάντα και δεν διαφωνώ καθόλου με τη λειτουργία του σκίμμερ!! Απλά δεν μπορώ να πιστέψω οτι τον χαμό που κάνει το σκίμμερ σε ένα ας πούμε κυβικό μέτρο νερού, τον κάνει ο απλός παφλασμός των κυμμάτων σε απείρως μεγαλύτερη ποσότητα νερού!! Σε αυτό διαφώνω!! Και αυτήν την απορία έιχα και έχω γράψει στο forum!! Σε αυτό με διαβεβαίωσε βιολόγος, ότι την διαδικασία αυτή των κυμμάτων την κλέψαμε προς όφελός μας και φτιάξαμε τα σκίμμερ και όχι ότι η διαδικάσία αυτή καθαρίζει τις θάλασσές μας...
Απλά πλέον με το ATS που γίνεται ολοένα και πιο γνωστό, ο καθένς μπορέι να επιλέξει τι θέλει να χρησιμοποιήσει...
Δεν διαφωνώ ως προς την λειτουργικότητά του, απλά στερεί τροφή από το ενυδρείο!!
Οτι λειτουργεί σαν νεφρός, όντως, τον ίδιο αφρό δημιουργούν κατά την ούρηση άνθρωποι με σοβαρό πρόβλημα στη διάσπαση των πρωτεϊνών..
Απλά στο ενυδρείο δεν είναι ο μόνος τρόπος απομάκρυνσής τους πλέον!!
Ελπίζω να μην λέω μπαρούφες, θα έχω αποδείξεις όταν τελειώσω το μεσογειακό μου, μέχρι τον Αύγουστο
-------------------------
Συμφωνώ με τον Τάκη, μόνο που το σκίμμερ δεν βγάζει ΜΟΝΟ ρύπους, αλλά και πολύτιμη τροφή!!
Σε σχέση με κάλτσα/σφουγγάρι/βαμβάκι μόνο στο ενυδρείο, κάνει φυσικά καλύτερη δουλειά (εκτός των χοντρών), εκτός αν υπάρχει ATS που διψάει για νιτρικά!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 08-07-14 στις 17:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01410 seconds with 11 queries