Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 15-03-10, 16:37   #1
Σχέση ΝΗ3/PH-Μετρήσεις
 
Το avatar του χρήστη LeeHook
LeeHook
Member
Εγγραφή: 30-09-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 336

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
LeeHook Ο χρήστης LeeHook δεν είναι συνδεδεμένος 15-03-10, 16:37
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Τιμές μετρήσεων με υγρά tεστ Sera:
ΝΗ4/ΝΗ3 - 0,5mg/l
NO2 - 0 mg/l
NO3 - 0 mg/l (ίσως λίγο παραπάνω γιατί το χρώμα βγαίνει σκούρο κίτρινο-προς καφέ)
PH - 6,4
GH - 8
KH - 3

Οι απορίες που μου δημιουργήθηκαν είναι οι εξής:
1. Σύμφωνα με το πινακάκι της Sera, όταν έχουμε ένδειξη 0,5 mg/l και το PH είναι 7, η πραγματική τιμή αμμωνίας είναι 0,003 mg/l, η οποία, πάντα σύμφωνα με την Sera, είναι ακίνδυνη. Άρα το τέστ μετράει το αμμώνιο. Στην περίπτωση μου (με PH 6,4), η τιμή της αμμωνίας είναι πολύ χαμηλότερη από 0,003 mg/l. Αυτό είναι πρόβλημα;
2. Απο ότι έχω διαβάσει, υπάρχει πιθανότητα, εάν ανέβει η τιμή του KH (π.χ. σε κάποια αλλαγή νερού), να έχω έκρηξη της τιμής της αμμωνίας. Πως μπορώ αυτό να το αποφύγω. Χρησιμοποιώ ΑΟ & νερό βρύσης και έχω βρεί την αναλογία μίξης που μου δίνει τις επιθυμητές τιμές (5 προς 1). Αυτή η μέθοδος με εξασφαλίζει;
Επίσης το νερό φιλτράρεται με τύρφη και υπάρχει παροχή DIY CO2 (30 ppm περίπου).
Είχα την εντύπωση οτι το φίλτρο είχε στρώσει, γιατί λειτουργούσε πολύ καιρό, χωρίς ψάρια μόνο με φυτά, με την προσθήκη τροφής. Επειδή πολύ φοβάμαι οτι ο κύκλος του αζώτου μόλις έχει αρχίσει, θα ήθελα πολύ την γνώμη σας.
Και τέλος ...το χειρότερο. Έδώ και 3 ημέρες ζεί μεσα ένα colisa lalia. Οι τιμές της αμμωνίας (ή αμμώνιου) παρατηρήθηκαν 2 ημέρες μετά. Επίσης έχω προσθέσει JBL Filter Start την ημέρα που έβαλα το ψάρι.
Εμφανίσεις: 2267
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01415 seconds with 12 queries