Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 10-04-10, 16:22
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνώμη κιόλας αλλά το θέμα πιστεύω το έχεις πιάσει λάθος σε κάποια σημεία.
  • το φόρουμ προσφέρει βοήθεια δεν μπορεί ποτέ να δώσει 100% έγκυρη απόφαση πάνω στο κάθε τι.
  • Σήμερα μπορεί να ισχύει κάτι, και μετά από 1 χρόνο να ισχύει κάτι άλλο.
  • Οι απόψεις ενός φόρουμ διαφοροποιούνται με την πάροδο του χρόνου.
  • Π.χ.. Μέχρι πριν 5 χρονιά αν κάποιος είχε 5 χρυσόψαρα σε ένα ενυδρείο 100 λίτρων κανένας δε θα έλεγε τίποτα. και σήμερα οι περισσότερη θα πουν ότι 2 χρυσόψαρα θα είναι οκ.. Και ότι τα 5 θεωρούνται υπερπληθυσμός.
  • Οι απαντήσεις από χομπιστα σε χομπιστα μπορεί να διαφέρουν από μικρό έως μεγάλο βαθμό σε κάποια σημεία (όχι στα πάντα) και αυτό έχει να κάνει με το ποσό φιλόζωος μπορεί να είναι κάποιος (εκτός από έμπειρος)
  • Αν θέλει κάποιος να μάθει τι ακριβός λίτρα θέλει το κάθε ψαράκι . μπορεί να παρακολουθήσει βίντεο από φυσικούς βιοτόπους.
  • πχ. Ένας μονομάχος στην φύση καταλαμβάνει μια περιοχή 1χ1 και αν πούμε ότι είναι ρηχά τα νερά στα οποία ζει περίπου 50cm τότε προκύπτει ότι ένας μονομάχος ζει στην φύση 100χ100χ50 = 500λτρα!!!!!
  • σε παρόμοιες διαστάσεις τα guppy στην φύση μπορεί να είναι και 100-150 ψαρακια!!!! Οπότε ο κανόνας του 1cm=1litro δεν ισχύει παντού.
  • (έβαλα guppy με μονομάχο μια και είναι και τα 2 μικρόσωμα ψαράκια)

Όλα έχουν να κάνουν με το ποσό διάβασμα θέλει να ρίξει κανείς πάνω στα είδη που των ενδιαφέρουν.
Έτοιμες απαντήσεις δεν υπάρχουν σε όλα και ούτε θα υπάρξουν ποτέ.
Ο κανόνας υπάρχει μονό σε πράγματα που τα αποτελέσματα είναι στανταρ αποτελεσματικά πχ τάδε φάρμακο = τάδε θεραπεία. Όχι όμως ότι δεν μπορεί στο μέλλον να βγει καλύτερο φάρμακο κτλ.


Ακριβώς το αντίθετο. Επειδή δε ζητάω έτοιμες απαντήσεις κάνω αυτή την ερώτηση. Άμα ήθελα έτοιμη απάντηση θα άνοιγα ένα post και θα έλεγα έχω 240 λίτρα πείτε μου τι να βάλω. Εγώ ζητάω κάποιους κανόνες για να έχω μία κατεύθυνση και να ζητήσω όταν θα είναι η ώρα μια τελική συμβουλή. Ούτε 100% απαντήσεις ψάχνω ούτε ζω σε ένα κόσμο απόλυτων κανόνων. Κατανοώ τη ρευστότητα των πραγμάτων και για αυτό ζητάω ΜΙΑ ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ εάν αυτή υπάρχει. Δε νομίζω ότι αν μου πει κάποιος χωράνε 8 αγγελόψαρα θα τον σκοτώσω άμα έπρεπε να είναι 6 σύμφωνα με έναν άλλο. Εάν υπάρχουν κάποιοι γενικοί κανόνες αυτό συνεπάγεται περισσότερο διάβασμα για μένα και λιγότερη δουλειά για αυτούς που με βοηθάνε.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01651 seconds with 11 queries