Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #27  
Παλιά 26-05-12, 12:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Η αποψη μου ειναι καπου αναμεσα σε αυτες που γραφτηκαν.
Εχουν (κατα την αποψη μου) γραφτει σωστα επιχειρηματα απο ολους.
Ωστοσο εχει αποδοθει και υποστηριχθεί η εφαρμογη των αποψεων αυτων, με διαφορετικο τροπο .
Δεν μπορει να αποκλειστει καμια προταση διαφορετικου τροπου εφαρμογης, απο τη στιγμη που εχει πετυχει.
Αρκει να αναφερονται οι προυποθεσεις για να μπορει να προφυλαχθει και να προετοιμαστει καταλληλως ο αναγνωστης κατα την εφαρμογη τους και να υπαρχει στη συνεχεια και βοηθεια για καθε προβλημα που παρουσιαζεται.
(προβληματα μπορουν να παρουσιαστουν με ολες τις μεθοδους)

Συμφωνω και υποστηριζω κι εγω, οτι δεν ειναι υποχρεωτικο το χομπι για κανενα.
Σιγουρα, οσοι περισσοτεροι ασχολουνται με το ενυδρειο, τοσο πιο μπροστα θα παει το χομπι, αλλα αν ασχολουνται με λαθος διαθεση και τροπο, σιγουρα θα παει πισω.
Αν δεν μπορει (γνωσιακα, τεχνικα, οικονομικα) καποιος να το κανει, ας μη το κανει καθολου, γιατι ειναι ενα χομπι που καθε αποτυχια ή λαθος, κοστιζει ζωες, εστω και ζωων. Δεν ειναι παιχνιδια που αν χαλασουν τα πεταμε και παιρνουμε αλλα.
Γιαυτο υπαρχουν και τα ενυδρειακα φορουμ. Για να εχει μια εξτρα βοηθεια στην προσπαθεια του και να εχει θετικο αποτελεσμα η ασχολια του με το ενυδρειο.
Αν δεν εχουμε ομως τη διαθεση να ελαχιστοποιησουμε αυτα τα λαθη και αποτυχιες, δεν αξιζει να ασχολουμαστε.
Τελεια δεν προκειται να γινει ποτε, ολοι κανουν λαθη και εχουν αποτυχιες, ακομα και η ιδια η φυση.
(εγω μπορω να πω, οτι οφειλω οτι εχω πετυχει στο θεμα ενυδρειο, στα φορουμ, που με τις επιλογες μου μεσα απο τις προτασεις τους, με οδηγησαν στους σωστους δρομους γνωσης)

Μπορει καποιος να κατορθωσει να ελαχιστοποιησει τα λαθη και τις αποτυχιες, και να λειτουργησει ενα ενυδρειο υγειως και σωστα, υπο διαφορετικες συνθηκες.
Αν αυτες οι συνθηκες δεν ειναι αποδεκτες απο τον αλλον, δεν ειναι υποχρεωμενος καποιος να "λογοδοτησει" εφοσον τηρει το ζητουμενο:
"Αξιοπρεπη και υγιης διαβιωση ζωντανων οργανισμων στο ενυδρειο".

Τα πολλα λιτρα και ο πανακριβος εξοπλισμος δεν ειναι πανακεια.

Εχω δει χομπιστες με ολα τα κομφορ στα χερια τους, να εχουν συνεχεις αποτυχιες, και αλλους χομπιστες να πετυχαινουν με πατεντες και πλαστικα δοχεια για ενυδρεια.
Σημασια εχει ποιος ασχολειται με το ενυδρειο και με τι διαθεση, και μετα ολα τα αλλα.
Φυσικα κανεις μας (ουτε και τα ψαρια ) δεν λεει οχι οταν ειναι δυνατον, σε ενυδρεια πισινες και εξοπλισμο διαστημικο.

Πολυ σημαντικο συμπερασματικα, ειναι το επιπεδο εμπειριας του καθε χομπιστα.
Στους αρχαριους θα ελεγα να αποφυγουν τις προτασεις των "μινιμουμ" γενικα προδιαγραφων σε μεγεθος ενυδρειου, φιλτρανση, ρουτινες αλλαγων νερου κλπ.
Σε αυτα τα επιπεδα εμπειριας, δεν ισχυει το "Ουκ εν τω πολλω το ευ", ισχυει το "Εν τω ευ το πολυ", οπως ελεγε ο Αριστοτελης.
(Αυτος απ'οτι ξερω ειχε 2 τονους ενυδρειο για μονομαχο )

Σορυ και παλι για το μεγαλο ποστ, αλλα χωρις αναλυση δεν αξιζε η καταθεση της αποψης μου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stav Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι συμβουλες πρεπει να αφορουν τον απαραιτητο εξοπλισμο,το στρωσιμο του ενυδρειου ,τις σωστες παραμετρους του νερου,τις αλλαγες νερου και την σωστη διατροφη του μονομαχου.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη το συγκεκριμενο χομπυ εχει να κανει με διατηρηση ζωντανων πλασματων
Με ποια λογικη δηλαδη πρεπει ντε και καλα να βαλουμε ολο τον κοσμο στο χομπυ?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01983 seconds with 11 queries