Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 28-06-11, 22:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΜΙΜΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου για το αν πετρωνει η αμμος αυτο ειναι ενας μυθος που ολοι
τον εχουν ακουσει αλλα κανενας δεν τον εχει δει ποτε με τα ματια
του.
αν βαλει αμμο απο ποταμι η θαλασσα δεν θα εχει προβλημα
αν βαλει απο πουθενα αλλου δεν ξερω τι θα γινει.
Η λεξη "πετρωνει" δεν ειναι απολυτα σωστη. Το "πετρωμα" μπορει να εχει βαθμιδες.

Εχω δει πολυ καλη και ακριβη αμμο να δημιουργει λογω κακης κυκλοφοριας νερου πανω της, ενα στρωμα που οταν το τρυπαγες με ενα ξυλο, ξεκολλαγανε κομματια και δεν σηκωνοταν "συνεφακι" οπως επρεπε σαν αμμος πουδρα που ηταν.
Αυτο δεν το λες "πετρωμα" αλλα οπως και να το πεις το συμπερασμα ειναι οτι δεν κανει καλο στο ενυδρειο.

Εχω δει αμμο απο μαντρα οικοδομικων υλικων να γινεται σαν τουβλο και να μη τρυπιεται χωρις να βαλεις πραγματικα δυναμη.
Αυτο δεν ειναι μακρυα απο το να πεις μεταφορικα οτι "πετρωσε", και σιγουρα δεν ειναι και παλι καλο για το ενυδρειο.

Για το θολωμα:
Εχω δει αμμο παλια "στρωμενη" να σηκωνεται και να δημιουργει θολωμα για αρκετη ωρα στο νερο,
οπως και αντιθετα εχω δει αμμο να τη βαζω απλυτη στο ενυδρειο και να καθεται αμεσως στο βυθο χωρις το παραμικρο θολωμα οσο και να την ανακατευω ακομα και φρεσκοβαλμενη. (αυτη ηταν ομως που λογω κακης κυκλοφοριας εκανε τα σκληρα κομματια στο πανω στρωμα της, το ελυσα με κυκλοφορητες που βελτιωσαν την κυΚλοφορια νερου πανω στο βυθο)


Θαλασσινη αμμο δεν εχω δοκιμασει γιατι το πιο πιθανο ειναι οτι σκληραινει το νερο και για τις δικες μου κιχλιδες δεν ειναι επιθυμητο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01600 seconds with 11 queries