Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 21-01-08, 18:52
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tetra Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σε ολους...
Ειμαι καινουριος στο χωρο οπως καταλαβαινεται και εχω μερικες ερωτησεις για καποιες απο τις οποιες βρηκα απαντησεις αλλα θελω να εχω μια ολοκληρωμενη αποψη για να ξεκινησω σωστα...
Ευχαριστω προκαταβολικα

1)οταν αρχισω το στρωσιμο θα το κανω με τα φυτα ή αυτα θα μπουν μετά

Δεν παιζει καποιο ρολο.Υπαρχει και μια μεθοδος στρωσιματος που γινεται με φυτα.Ψαξτο σαν silent cycle.Δεν θυμαμαι τωρα λινκ....


2)αν παρω κανα δυο ανουμπιες, κερατοφυλο και java moss για φυτα, ενα βραχακι και ενα ξυλο, μερικα τεστ, ψιλο χαλικι,ενα θερμομετρο και ενα χρονοδιακοπτη ποσο περιπου θα μου στοιχισουν. Ρωταω για να μην με πιασουν κοροιδο σε κανενα πετ σοπ...στο περιπου

ανουμπιες 5-9 η μια,κερατοφυλλο χαριζουν πολλοι.Εχω και γω "για πεταμα" αλλα ειμαι Αθηνα..Τζαβα εχω βρει και με 14ευρω κομματι 10Χ10εκ..Τεστ θα παρεις υγρα,πανε περιπου 4-7 ευρω το ενα αναλογα εταιρεια και τι μετραει.Ψιλο χαλικι το παιρνω με 1ευρω το κιλο,θερμομετρο ενα πολυ απλο 1,5ευρω,χρονοδιακοπτη παρε μηχανικο,ξεκινανε απο 5 ευρω και βρισκεις και με 15(οχι σε πετ σοπ αλλα σε καταστημα ηλεκτρολογικων)

3)αν οταν στρωνω εχω τα φυτα μεσα μπορω να ανεβασω τη θερμοκρασια στους 32-33 βαθμους η' πρεπει να τη διατηρησω μεχρι 28;

Με φυτα γενικα οχι πανω απο 28,αν και υπαρχουν καποια φυτα που αντεχουν και μονιμα στους 28(ρωτα τους δισκαδες)

4)καθε ποτε να κανω τεστ στο νερο?

Τωρα στο στρωσιμο ισως και καθημερινα για να βρεις τη δοση της αμμωνιας.Μετα εγω κανω σε 15ημερη βαση εκτος και αν προκυψει κατι περιεργο(απωλεια,αλγη κτλ)

5)ποσα ml αμμωνια να ριχνω καθε μερα (96 λτρ ειναι....γυρω στα 75 υπολογιζω καθαρα)

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/Ammonia.htm
Διαβασε το κατα Τακης Ευαγγελιο!!!


6)ποσες ωρες την ημερα να εχω αναμενη την λαμπα...ειναι μικρη 15W... πρεπει να παρω κι'αλλη η' να αλλαξω αυτη με μια μεγαλυτερη?

Αν δεν εχεις φυτα καλυτερα τωρα στο στρωσιμο να μην αναψεις.Οταν μπουν φυτα,αναλογα τις απιτησεις αυξανονται οι ωρες,ποτε ομως αποτομα γιατι υπαρχει και η αλγη και ξαφνικα πετιεται!!!Πχ εγω ξεκιναω απο 6ψρες και ανεβαζω μιση ωρα τη βδομαδα

7)ενα απλο μαυρο χαρτονι αρκει για backround?

Οτι σαρεσει!

το ph και η σκληροτητα του νερου βρυσης ειναι καταλληλο για tiger barb η' πρεπει με καποιο τροπο να τα ελλατωσω?

Της Θεσσαλονικης οχι.Θελει να περασει το νερο απο αντιστρωση οσμωση και με ph controller να διατηρεις και ενα σταθερο ph.Αυτα βεβαια ειναι οι συνθηκες για αναπαραγωγη.
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...barbtetraz.htm
Κατα ταλλα κανονικο η μετρια σκληρο νερο και ΡΗ 7-7.5 ειναι ΟΚ!

9)Θα χρειαστω υγρο λιπασμα και αντιχλωριο?

Αναλογα τις φυτα θες.Με αυτα που αναφερες,ισως να βαζες καμια ταμπλετα στις ριζες της ανουμπιας.Υγρα ειδικα στην αρχη καλυτερα οχι,για να αποφυγεις αλγη


10)οταν στρωσει το νερο ποσα τιγρακια να βαλω για αρχη?
Νομιζω 7-8 ατομα ειναι καλα.Δεν ξερω αν σε αυτα τα λιτρα παιρνουν και παραπανω.


Αν κανεις μονο τιγρακια οκ!Αλλιως προσεξε οι συγκατοικοι να μην εχουν μακρυα πτερυγια γιατι εχουν κακο συνηθιο να τα ξεσκιζουν!
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01902 seconds with 11 queries